Praca rolnika w Polsce nieustannie znajduje się w czołówce niebezpiecznych zawodów. Aż 77% wypadków w 2016 roku spośród uznanych przez KRUS za wypadki przy pracy na roli skończyło się uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią.[1] Większości tych wypadków można byłoby zapobiec, gdyby zostały zastosowane właściwe środki ochrony indywidualnej. Czy przyszli rolnicy są świadomi grożących im niebezpieczeństw i umieją im zapobiegać?
W 2016 roku w wyniku wypadków przy pracy na roli śmierć poniosły 83 osoby. To aż o 20 przypadków więcej niż w roku poprzednim. Takie statystyki pokazują, że zawód rolnika ciągle jest niebezpieczny, chociaż ogólna tendencja liczby wypadków w rolnictwie jest malejąca. Na 18 814 zdarzeń w 2015 roku, w roku ubiegłym przypada już 17 648. Okazuje się, że świadomość w zakresie bezpieczeństwa wzrasta, a kolejne szkolenia rolników przynoszą rezultaty.
Dobre nawyki w samodzielnym ograniczaniu zagrożeń podczas wykonywania prac polowych lub w gospodarstwie należy kształtować już od najwcześniejszych lat. Dlatego temat bezpieczeństwa podczas pracy w rolnictwie szczególnie ważny jest dla uczniów szkół rolniczych, którzy przygotowują się do zawodu. 20 kwietnia wykazali się oni wiedzą o bezpiecznej pracy na roli podczas finału IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie organizowanego przez Wydział Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wśród sponsorów wydarzenia znalazły się: firma 3M Poland - producent środków ochrony indywidualnej m.in. dla rolników – i organizator kampanii edukacyjnej dla tego sektora: Akademii Rolnika – oraz firma Bayer działająca w zakresie środków ochrony roślin, biotechnologii i higieny sanitarnej, prowadząca akcję „Grunt to bezpieczeństwo”.
Do etapu centralnego przeszło ponad 100 uczniów z całej Polski. Na finalistów czekał egzamin składający się z dwóch części: testu wyboru, a także testu niezgodności. Na wyświetlanych zdjęciach uczniowie musieli wskazać nieprawidłowości. Największą wiedzą wykazał się Andrzej Bogusz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej. Drugie miejsce zajął Kamil Antosiak z Zespołu Szkół w Krasnosielcu, zaś trzecie miejsce wywalczył Andrzej Bugała z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu. Laureatami zostali również Krystian Kordowski (Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku) oraz Marcin Szymczak (Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku). Po zmaganiach egzaminacyjnych nauczyciele i uczniowie brali udział w wykładach, pokazach i atrakcjach zorganizowanych na Wydziale Inżynierii Produkcji SGGW.
─ Poprzednie edycje konkursu pokazały, że młodzież w Polsce jest bardzo zaangażowana w dbanie o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i bliskich. Potrafią zauważyć błędy powodujące potencjalne zagrożenia, które często robią starsi, doświadczeni rolnicy z niedbałości czy przyzwyczajenia. To cieszy tym bardziej, że dzięki takim akcjom, śmiertelnych lub niebezpiecznych wypadków w Polsce w przyszłości będzie jeszcze mniej, do czego firma 3M przykłada szczególną wagę, także w ramach programu „Akademia Rolnika” – powiedziała Agnieszka Hyrny z firmy 3M Poland.
Grunt to bezpieczeństwo
– Zawód rolnika nie może kojarzyć się z niebezpieczeństwem, a edukacja ma tutaj szczególną rolę. Przyszli rolnicy, w interesie własnym i swoich rodzin, powinni poznać zasady bezpiecznej pracy i wytworzyć odpowiednie nawyki, jeszcze zanim zaczną w pełni profesjonalnie zajmować się rolnictwem. To samo dotyczy świadomej odpowiedzialności za środowisko wokół gospodarstwa, jak i jakość produkowanych płodów rolnych. To wszystko jest treścią naszej kampanii „Grunt to bezpieczeństwo” – powiedział dr Jerzy Próchnicki z firmy Bayer.
Co ważne, większość przyczyn wypadków rolnicy mogliby wyeliminować sami, gdyby właściwie zadbali o porządek i bezpieczeństwo w codziennej pracy. Aż 47% wszystkich wypadków w rolnictwie stanowiły bowiem upadki osób, którym można było zapobiec chociażby przez używanie antypoślizgowego obuwia, przestrzeganie zasad prawidłowego wchodzenia na maszyny czy stosowanie środków ochrony indywidualnej np. okularów czy masek ochronnych. Zawód rolnika przestanie kojarzyć się z niebezpieczeństwem, jeżeli szczególnie na poziomie edukacji przyszli rolnicy nauczą się, jak prawidłowo i bez szkody wykonywać pracę w tym sektorze.
[1] Według danych KRUS za 2016 rok: http://www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/wypadki-przy-pracy-rolniczej/statystyka-wypadkow-w-rolnictwie
O firmie 3M
W ramach struktur 3M wykorzystujemy i dzielimy się odkryciami naukowymi naszej firmy, aby ulepszać codzienne życie milionów ludzi na całym świecie. Wartość sprzedaży 3M sięga ponad 30 miliardów dolarów, a 90 000 naszych pracowników efektywnie współpracuje z Klientami na całym świecie. Więcej na temat kreatywnych i odpowiadających na światowe problemy rozwiązań 3M - można przeczytać na stronie internetowej www.3M.com lub obserwując kanał firmy na Twitterze pod nazwą @3M lub @3MNewsroom.
O kampanii „Chroń Swój Świat”
Zorganizowana przez firmę 3M kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na nasze bezpieczeństwo w pracy poprzez pokazanie, że od każdego z nas zależy także bezpieczeństwo naszych bliskich. W ramach kampanii przeprowadzono badanie pokazujące czy osoby pracujące zdają sobie z tego sprawę i czy dbają o swoich współpracowników lub partnerów. Badanie dostarczyło odpowiedzi na wiele pytań dotyczących poczucia bezpieczeństwa w pracy, odpowiedzialności za nie i przestrzegania zasad BHP przez polskich pracowników. Program jest także obecny w wybranych firmach, gdzie organizowane są warsztaty edukacyjne i konkursy z wiedzy o BHP adresowane do pracowników. Partnerem merytorycznym kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy.
O 3M w Polsce
3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2016 roku firma obchodził 25-lecie istnienia na polskim rynku.
3M w Polsce posiada cztery ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k/Grodziska Mazowieckiego oraz Rabce. Zatrudnia ponad 2000 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy. W czerwcu 2013 roku rozpoczęło działalność nowoczesne Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu, w którym firma prezentuje swoje technologie i rozwiązania. W 2015 r. we Wrocławiu rozpoczęło działalność operacyjną Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wchodu i Afryki. 3M Poland oferuje ponad 10 000 produktów w ramach 5 grup biznesowych: Ochrona Zdrowia, Produkty Konsumenckie, Bezpieczeństwo i Grafika, Przemysł, Elektronika i Energetyka. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ponad 500 mln USD. 3M od 25 lat wnosi wkład w rozwój polskiego biznesu i gospodarki, za co otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia: „Firma XX-lecia 1990-2010”, Perła Innowacji PROGRESS 2013, PremiumBrand 2014, Solidny Pracodawca 2014 oraz Great Place to Work® 2016 i 2017.