Raport "Polska Wieś i Rolnictwo 2013" przygotowany przez firmę BioStat wskazuje, że praca Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oceniana jest wysoko. Spośród osób, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy załatwiały sprawy w ARiMR, 82% wystawiło Agencji oceny bardzo dobre i dobre, przy czym 15% przyznało najwyższą notę.
Rolnicy wysoko oceniają m.in. kompetencje pracowników ARiMR - 74 % ocen bardzo dobrych i dobrych, 13% wystawia ocenę ani dobrą, ani złą, 6 % nie ma zdania w tej sprawie, a jedynie 7% źle ocenia kompetencje pracowników Agencji. Respondenci wskazali również na wysoką jakość obsługi interesantów - 70 % ocen bardzo dobrych i dobrych, 19% to oceny ani dobre, ani złe, 5% nie ma zdania w tej sprawie, a tylko 6% wystawia negatywne oceny w tym zakresie.
Badani mieszkańcy wsi oceniali również działalność informacyjną prowadzoną przez ARiMR. Najwyższe noty zebrały informacje przekazywane za pośrednictwem telewizji - 64% pozytywnych ocen, a 28 % nie ma zdania lub nie spotkało się z informacjami na ten temat w tego typu mediach, prasy - także 64% pozytywnych ocen, 29% nie ma zdania lub nie spotkało się z informacjami na ten temat w tego typu mediach, radia - 63% ocen pozytywnych, 32% nie ma zdania lub nie spotkało się z informacjami na ten temat w tego typu mediach oraz portalu internetowego ARiMR - 49% ocen pozytywnych, 48% nie ma zdania lub nie spotkało się z informacjami na ten temat w tego tym medium.
Większość mieszkańców wsi - 77% badanych - nie zgłasza żadnych uwag do funkcjonowania ARiMR. Pozostali wskazują na potrzebę m.in. poprawy obsługi lub podniesienia kompetencji pracowników ARiMR (4%), zwiększenia liczby informacji i ich dostępności (4%), przygotowania łatwiejszych formularzy wniosków o pomoc (3%), szybszego załatwiania spraw (2%), zmniejszenia biurokracji (2%), czy wydłużenia godzin otwarcia placówek Agencji (1%).
Respondenci odpowiadali również na pytania ,skąd chcieliby czerpać informacje o działaniach ARiMR. Najwięcej z nich wymieniło telewizję, na drugim miejscu wskazano prasę, a w dalszej kolejności materiały przekazywane za pośrednictwem sołtysów, pracowników Agencji, radia oraz portalu internetowego ARiMR.
Firma BioStat zbadała również, skąd rolnicy czerpią informacje o zmianach zachodzących na wsi i w rolnictwie oraz o możliwościach skorzystania ze wsparcia. Najwięcej, bo aż 51% badanych, wskazało jako źródło tych informacji telewizję, 26% radio, 18% respondentów stwierdziło, że taką wiedzę mają z ogłoszeń umieszczanych w urzędach państwowych, 13% z Internetu, a 10% z prasy.
Z programów telewizyjnych, z których rolnicy dowiadują się o zmianach na wsi oraz o możliwości skorzystania z pomocy, największą oglądalnością cieszy TVP1 - 76% ankietowanych, 21% wskazało na TVP2, a 20% na TVP Info. 13% respondentów informacje o zmianach zachodzących na wsi i w rolnictwie oraz o możliwościach skorzystania ze wsparcia czepie z TVN24 i POLSAT-u, a 11% z TVN-u. Spośród stacji radiowych największą słuchalnością u rolników cieszy się Radio ZET (35%), RMF FM (18%) oraz Program 1 Polskiego Radia (15%). Natomiast spośród portali internetowych najwięcej rolników jako źródło informacji o rolnictwie i wsparciu jego rozwoju wymienia Wirtualną Polskę (18% rolników i 35% nie rolników), Onet (15% rolników i 23% nie rolników), a na trzecim miejscy portal internetowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl), z którego korzysta 13% rolników i 15% nie rolników.
Badanie "Polska Wieś i Rolnictwo 2013", przeprowadzone przez firmę BioStat, zostało wykonane na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Rynku Rolnego oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w oparciu o technikę badania kwestionariuszowego bezpośredniego PAPI, na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 1500 osób (867 - to rolnicy, a 633 - nie rolnicy) w lipcu i sierpniu 2013 r. W gronie badanych znalazło się 49% mężczyzna i 51% kobiet. 29% ankietowanych mieszkańców wsi stanowiły osoby w wieku 18-34 lata, natomiast 40% osoby w wieku 35-54 lata, a 31% w wieku 55 lat i więcej. Największy odsetek respondentów posiadał wykształcenie zasadnicze zawodowe lub średnie nieukończone (42%). Ponadto wykształcenie średnie ukończone, pomaturalne lub nieukończone wyższe posiadało 34% badanych. Zdecydowanie mniej ankietowanych legitymowało się wykształceniem podstawowym lub niepełnym podstawowym (13%), a także wyższym ukończonym (11%). Badaniem objęto mieszkańców gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.
DKS
Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/