Już 13 i 14 grudnia br. rolnicy z wielu krajów Unii Europejskiej spotkają się w Brukseli, aby wyrazić sprzeciw wobec założeń przedstawionej przez Komisję Europejską strategii Europejskiego Zielonego Ładu i jej wpływu na przyszłą Wspólną Politykę Rolną, a tym samym los gospodarzy w całej UE.
Głównymi organizatorami protestu są: Instytut Gospodarki Rolnej, a także rolnicy skupieni wokół Farmers Defence Force, LsVDeutschland oraz European Milk Board, którzy utworzyli w tym celu specjalne porozumienie: #EUnitedAgri. Organizatorzy chcą dotrzeć do opinii publicznej z informacją dotyczącą Europejskiego Zielonego Ładu i jego skutków, które odczują nie tylko rolnicy, ale głównie konsumenci. Spełnienie proponowanych wymogów z pewnością przełoży się na wzrost cen żywności, a wiele gospodarstw nie przetrwa tych rewolucyjnych zmian.
Instytut Gospodarki Rolnej zwraca się do wszystkich rolników i organizacji rolniczych o udział w proteście, jak i wsparciu jego organizacji. Można to zrobić przez dołączenie do organizowanych grup autokarowych oraz wsparcie finansowe i rzeczowe, poprzez zapewnienie produktów rolno-żywnościowych. Produkty te zostaną przeznaczone na śniadanie dla uczestników protestu, jak i mieszkańców Brukseli – mogą to być owoce, pieczywo, soki. Według informacji Instytutu w proteście weźmie udział spora grupa rolników wraz z ciągnikami z Niemiec, stąd prośba organizatorów do polskich rolników o to, aby w miarę swoich możliwości dokonać przewozu ciągników na lawetach na miejsce demonstracji.
Instytut Gospodarki Rolnej informuje, że w akcję z dnia na dzień włącza się coraz to większa liczba osób, a udział w proteście zapowiedzieli polscy dziennikarze z branży rolniczej. Instytut zajął się organizacją wyjazdu do Brukseli z Polski. Według informacji od organizatorów koszt transportu do Brukseli z dowolnego miejsca w Polsce kształtuje się na poziomie 260-270 zł/os. przy pełnym autokarze. Szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu mogą Państwo uzyskać pod numerem tel. 513 712 448.
Na początku grudnia będzie obradować COPA/COGECA, a polskie organizacje w niej skupione, będą mogły wyrazić swój głos i opinię w ww. sprawie.
Szczegółowy plan protestu przedstawia się następująco:
Dzień 1 – 13.12.2021r.
9:00-10:00 - Konferencja prasowa (miejsce: sala Maelbeek, Residence Palace, Rue de la Loi 155, 1040 Bruksela) Przyjazd ciągników na miejsce demonstracji
11:00-15:00 - Demonstracja na Place du Luxembourg przed Parlamentem Europejskim
od 15:00 - Dyskusje/Wywiady z politykami i prasą (miejsce demonstracji a także sala Maelbeek w Residence Palace)
Następnie wieczorem w dużym namiocie na placu przed Parlamentem Europejskim dojdzie do spotkania z rolnikami i przedstawicielami branży rolniczej z innych krajów, celem wymiany spostrzeżeń itp.
Dzień 2 – 14.12.2021r.
9:00-11:30 – Śniadanie dla rolników jak i mieszkańców Brukseli (miejsce demonstracji)
11:30-14:00 – Dyskusja/wywiady z politykami, prasą (miejsce demonstracji)
14:00 – Koniec akcji
Opracowanie: Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/
Słuszny i konieczny jest sprzeciw wobec założeń przedstawionej przez Komisję Europejską Strategii Europejskiego Zielonego Ładu i jej wpływu na przyszłą Wspólną Politykę Rolną, a tym samym los gospodarzy w całej UE. Strategia EZŁ jest próbą ujednolicenia polityki rolnej .Takie ujednolicenie burzy jedność rolników, gospodarzy Ziemi w dążeniu do celu jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowotnego i ochrony klimatu. Strategia EZŁ nie będzie chronić różnorodności prawdziwego rolnictwa, tradycyjnego i zarazem nowoczesnego lecz nie przekraczającego progu bezpieczeństwa ekologicznego określonego prawem naturalnym, a szczególnie normami żywotności i żyzności gleb, ochroną bioróżnorodności i zakazem manipulacji genetycznych w uprawach rolnych i hodowli zwierząt. Strategia EZŁ nie jest spójna z Strategią Ekstensyfikacji Rolnictwa , jest zagrożeniem dla małych i średnich rodzinnych gospodarstw rolnych, tradycji i kultury wsi oraz krótkich proekologicznych łańcuchów dostaw żywności od pola do stołu.