6 czerwca br. odbyło się webinarium pn. „Rolnictwo ekologiczne - szansa na konkurencyjność i zdrowie konsumentów”, którego organizatorem było Polskie Wydawnictwo Rolnicze pod patronatem medialnym m. in. Tygodnika Poradnika Rolniczego i portalu tygodnik-rolniczy.pl. Moderatorem webinarium był Bartłomiej Czekała - redaktor naczelny portali m.in. topagrar.pl, warzywaiowoce.pl i profitechnika.pl.
Na samym początku Maciej Piskorski - dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BNP Paribas wskazał, że dla grupy BNP Paribas kluczowym jest wspieranie wszelkiego rodzaju rolnictwa, zarówno konwencjonalnego, zrównoważonego, ale także rolnictwa ekologicznego. Każdy rozwój rolnictwa jest ważny, jeżeli ma on wpływ na kwestie środowiskowe oraz rozwój klientów BNP.
Maciej Piskorski dodaje, że rolnictwo ekologiczne jest szansą nie tylko dla dużych gospodarstw, jako próba dywersyfikacji rodzaju produkcji, lecz także dla małych gospodarstw (w szczególności znajdujących się w Polsce południowo-wschodniej), gdzie rolnictwo konwencjonalne charakteryzuje się małą skalą produkcji, która nie pozwoli rolnikowi utrzymać się na rynku. Na koniec swojego wystąpienia Maciej Piskorski wskazał, że BNP Paribas jest istotnym graczem na rynku międzynarodowym, więc powstaje możliwość połączenia doświadczeń pomiędzy gospodarstwami ekologicznymi z różnych krajów – głównie Europy.
Pierwszym z prelegentów był prof. dr hab. Mariusz Maciejczak, który przedstawił korzyści oraz koszty inwestycji w rolnictwo ekologiczne. Na wstępie profesor wyjaśnił czym właściwie jest rolnictwo ekologicznie. Produkcja ekologiczna jest ogólnym systemem zarządzania gospodarstwem rolnym i produkcją żywności, łączącym praktyki najkorzystniejsze dla środowiska i klimatu, wysoki stopień różnorodności biologicznej, ochronę zasobów naturalnych oraz stosowanie wysokich norm dotyczących dobrostanu zwierząt i produkcji, odpowiadających zapotrzebowaniu rosnącej liczby konsumentów na produkty wytwarzane przy użyciu naturalnych środków i procesów. Prelegent wskazał, iż rolnictwo ekologiczne kiedyś było marginalną branżą małych gospodarstw rolnych, natomiast dzisiaj stanowi realną siłę rynkową, pozwalającą na bezpieczne i stabilne inwestycje.
Prelegent wskazał, iż inwestycje w rolnictwo ekologiczne mogą przynieść wyższą marżę dla rolnika, niż dla rolnika zajmującego się rolnictwem konwencjonalnym.
Na zakończenie wystąpienia profesor wskazał koszty, korzyści i ryzyka rolnictwa ekologicznego, które przedstawione są w poniższej tabeli.
|
Krótkookresowo |
Średniookresowo |
Długookresowo |
Koszty |
Spadek plonów Brak marży rynkowej Wzrost kosztów pośrednich |
Spadek kosztów bezpośrednich Stabilizacja kosztów pośrednich |
Stabilizacja kosztów bezpośrednich |
Korzyści |
Dotacje |
Marża rynkowa Dotacje |
Wzrost konkurencyjności Marża rynkowa Dotacje |
Ryzyka |
Zwiększona podatność na ryzyko produkcyjne Spadek sprawności organizacyjnej |
Niewystarczająca wiedza produkcyjna |
Niewystarczająca wiedza rynkowa |
Drugim prelegentem podczas webinarium była Dorota Metera - Prezes Zarządu BIOEKSPERT Sp. z o.o. jednostki certyfikującej w rolnictwie ekologicznym, która omówiła temat rozpoczęcia produkcji ekologicznej.
Pani Prezes przeanalizowała cały proces, który rolnik musi przejść, aby rozpocząć produkcję ekologiczną w swoim gospodarstwie. Wyjaśnione zostały: najważniejsze przepisy z ustawy o rolnictwie ekologicznym z dnia 25 czerwca 2009r, zgłoszenie dzielności w rolnictwie ekologicznym oraz wniosek o certyfikację. Przedstawiony został także wykaz 76 środków ochrony roślin, jako środki produkcji w rolnictwie ekologicznym oraz plan kontroli w gospodarstwie ekologicznym. Prelegentka przedstawiła uczestnikom webinarium wysokość stawek płatności do 1 ha uprawy ekologicznej według rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2021r.
Ostatnim prelegentem była prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska, która przedstawiła temat pn. „Produkcja żywności ekologicznej to zdrowe środowisko i zdrowe społeczeństwo”.
Na wstępie prelegentka przedstawiła elementy wskazujące na ekologiczną produkcję żywności mi.in: brak środków chemii rolnej i spożywczej, sporadyczne stosowanie antybiotyków, równowaga między uprawą roślin, a chowem zwierząt, czy też zapewnienie wysokich standardów dotyczących dobrostanu zwierząt. Pani profesor wskazała, iż w produkcji roślinnej stosuje się tylko biologiczne pestycydy dopuszczone do stosowania w rolnictwie ekologicznym oraz proste związki siarkowe i miedziowe. Wykorzystuje się tylko nawozy mineralne naturalnie występujące w przyrodzie np: dolomit, kreda, wapno z glonów.
Prelegentka wskazała, że pestycydy powodują poważne problemy zdrowotne. Szacuje się, że rocznie na świecie jest około 385 milionów przypadków ostrych zatruć oraz 11 tys. zgonów rocznie. Dotyczy to przede wszystkim rolników i pracowników rolnych.
Z przeprowadzonych badań wynika, iż regularni konsumenci żywności ekologicznej powinni wykazywać lepszy stan zdrowia niż konsumenci żywności konwencjonalnej. Badania wykazały, że regularne spożywanie żywności ekologicznej jest skorelowane z niższym ryzkiem wystąpienia wielu chorób u matki i dzieci m.in.: alergii, zaburzeń rozwojowych, w tym umysłowych.
Na koniec Pani profesor przedstawiła następujące wnioski z przeprowadzonych badań:
- ekologiczne uprawiane rośliny w porównaniu do konwencjonalnych roślin, zawierają mniej szkodliwych substancji, takich jak pozostałości pestycydów, kadmu, azotanów i azotynów, natomiast więcej pożądanych związków, takich jak polifenole i witaminy,
- badania na ludziach wskazują, że regularna konsumpcja żywności ekologicznej może ograniczyć występowanie nowotworów, chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, chorób alergicznych, stanu przed rzucawkowego u kobiet ciężarnych,
- korzystny wpływ rolnictwa ekologicznego na zdrowie ludzi i środowisko jest ważnym argumentem na rzecz wdrażania tego systemu produkcji na całym świecie.
Komisja Europejska w ramach strategii zielonego ładu planuje zwiększenie powierzchni upraw ekologicznych do 25%. Takie wskaźniki może osiągnąć kilka krajów europejskich, gdzie udział tego rolnictwa już jest duży. Szczególnie dotyczy to Austrii czy Danii. W Polsce rolnictwo ekologiczne stanowi około 3% powierzchni upraw rolniczych. Zdajemy sobie sprawę, że rynek tej żywności rośnie. Z drugiej strony jest to bardzo trudna gałąź produkcji rolniczej. Poza wiedzą i umiejętnościami wymaga pasji i zaangażowania. Zwracamy również uwagę, że rolnictwo ekologiczne, nie jest najlepszym narzędziem do walki ze zmianami klimatu. Popieramy raczej rolnictwo zrównoważone, które pozwoli na łączenie konieczności zwiększania produkcji żywności w obliczu rosnącej populacji Świata oraz wypadania obszarów z produkcji rolniczej z powodów klimatycznych czy w wyniku agresji Rosji na Ukrainę.
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza
http://www.wmirol.org.pl