Autorem artykułu jest Twardy
W dzisiejszych czasach bez wątpienia można zauważyć, że polska wieś z roku na rok co raz dynamiczniej się rozwija, już praktycznie niczym nie przypomina tej wsi sprzed kilkunastu lat.
W czasie wakacji, na polskich wsiach co raz częściej spotkać można turystów, którzy wyjeżdżają z miasta aby móc odpocząć od hałasu, spalin i miejskiego pośpiechu. To co przyciąga turystów na wieś to przede wszystkim możliwość oddychania świeżym powietrzem, która wpływa bardzo korzystne zwłaszcza na małe dzieci. Ponadto wieś to także niespotykana w mieście ilość terenów zielonych gdzie można spacerować lub jeździć rowerem.
Jednak turyści to nie jedyna zmiana jaka zachodzi na polskich wsiach. Jeszcze kilkanaście lat temu praca w gospodarstwie rolnym była bardzo ciężka, a niemal wszystkie czynności wykonywane były ręcznie. Współczesne gospodarstwa rolne są bardzo unowocześnione. Ludzie pracujący na roli, wykorzystują nowoczesne narzędzia oraz obsługują profesjonalny sprzęt, który znacznie usprawnia i ułatwia wykonywaną pracę.
Dobrym przykładem tego rodzaju, nowatorskich rozwiązań w gospodarstwach rolnych są ogromne silosy, które służą do przechowywania i konserwacji zboża. Magazynowanie zboża w silosach niesie za sobą szereg korzyści. Gromadzone w silosach zboże przede wszystkim jest odpowiednio zabezpieczone przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami oraz gryzoniami. Pomimo, iż silosy są dość kosztowną inwestycją, to obecnie spotykać można je praktycznie w każdym, większym gospodarstwie rolnym. Silosy stawiane są na wolnym powietrzu i nie wymagają żadnego zadaszenia.
Rodzaje silosów
Mało kto zdaje sobie sprawę, że istnieją różne rodzaje silosów, służących do przechowywania materiałów sypkich. Oczywiście głównym podział stanowi klasyfikacja według pojemności, jednak silosy dzielimy również ze względu na materiał z jakiego są wykonane.
Najpowszechniej używanymi silosami są silosy wykonane ze stali. Główne elementy konstrukcyjne tego rodzaju silosów to:
1. Obudowa wykonana ze stali nierdzewnej.
2. Dno - poduszka fluidalna.
3. Stalowa podstawa wzmacniająca.
4. Otwór inspekcyjny.
Kolejnym rodzajem silosów są, silosy wykonane z tkanin o wysokiej wytrzymałości. Tego rodzaju silosy wykorzystywane są najczęściej wewnątrz hal i innych dużych powierzchni. Zasadniczo składają się one z dwóch, głównych elementów, którymi są:
1. Struktura samonośna - najczęściej jest to rura stalowa
2. Tkaniny wzmacnianej w postaci worka.
Ponadto wyróżnić możemy również silosy wykonane z włókna szklanego. Ich budowa zasadniczo nie różni się od konstrukcji silosów ze stali, a ich głównym przeznaczeniem jest magazynowanie żywności. Jest tak gdyż zastosowanie włókna szklanego w połączeniu z żywicą poliestrową zapewnia bardzo dużą szczelność tego typu silosów, dzięki czemu wolne są one wszelkich zanieczyszczeń.
Jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z silosów?
Bardzo dużym atutem tego typu magazynów jest nie tylko wygodna przechowywania, ale również możliwość szybkiego ich napełniania oraz opróżniania, niezależnie od rodzaju przechowywanego zboża.
---
Twardy.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl