Rocznica strzelaniny w Cieni Drugiej

12 lutego minęła 11. rocznica strzelaniny w Cieni Drugiej w gminie Opatówek. Wówczas doszło do starć policji z protestującymi rolnikami. Policja użyła broni, były osoby ranne. Krzysztof Nowak, obecny radny Rady Powiatu Kaliskiego stracił oko podczas tamtych tragicznych wydarzeń, a wspomnienia zastaną w jego pamięci do końca życia. Wciąż żywe wspomnienie towarzyszyły również rolnikom podczas pierwszych organizowanych rocznic poświęconych pamięci poszkodowanym rolnikom i wydarzeniom, o których mówiła cała Polska.

Rolnicy przez lata spotykali się na wspólnej mszy i składali kwiaty najpierw w Cieni Drugiej, a potem w miejscu protestów przed obeliskiem w Marchwaczu. W ostatnich latach uroczystości upamiętniające dawne tragiczne wydarzenia i solidarność polskich rolników podczas ówczesnych protestów przypominają bardziej wiec polityczny jednego ugrupowania, niż uroczystości upamiętniające wydarzenia, które zmieniły historię polskiej wsi.

Foto

W niedzielę, 16 lutego odbyły się uroczystości rocznicowe w Cieni i Marchwaczu oraz Msza Święta w intencji rolników. Niestety w przededniu rocznicy nieznani sprawcy pomalowali sprayem obelisk upamiętniający te wydarzenia.

Foto

- Życzyłbym sobie, żeby to miejsce pamięci łączyło wszystkich rolników. Tak było w roku 2003, gdzie protestowało ponad 1000 rolników i w tamtym czasie łączył nas wspólny cel - godność i szacunek dla pracy rolnika. Tak było także przez ostatnie lata. Z przykrością muszę stwierdzić, że w ostatnich dwóch latach pojawiają się politycy, którzy w 2003 roku protesty oglądali zapewne w wygodnej kanapie, w swoim ciepłym mieszkaniu, a teraz upatrując swój osobisty polityczny interes próbują "bronić" rolników i prezentują się jako jedyni "zbawcy". Jak najmniej takich proroków. Polski rolnik jest mądrym, światłym obywatelem i nie musi mieć fałszywych doradców mówiących o tym na kogo ma głosować w wyborach. Jestem przekonany, że w latach następnych powróci formuła tych uroczystości, gdzie będzie to święto rolników, a nie wiec polityczny - mówi Mieczysław Łuczak Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, a jednocześnie przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kaliszu.

12 lutego 2003 roku rolnicy z powiatu kaliskiego wyszli na ulice, by zaprotestować przeciwko rosnącym cenom żywności i ówczesnej polityce rolnej. Przez kilka tygodni blokowali drogę krajową nr 12 Kalisz - Sieradz w miejscowości Marchwacz w gminie Szczytniki oraz w Cieni Drugiej w gminie Opatówek. 12 lutego 2003 roku doszło do starć z policją, w efekcie których kilku rolników zostało rannych, a jeden z nich stracił oko.

 

Źródło: Wioletta Przybylska, Starostwo Powiatowe w Kaliszu


Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

cienia rocznica2014 1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolników; drugiej; lutego; powiatu; uroczystości; latach; podczas; pamięci; rocznica; gminie; kaliskiego; rolnikom; rolników.;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »