shiuz__750 x 100 px_1

Rocznica rolniczych protestów w Marchwaczu i Cieni Drugiej

11 lat temu Marchwacz w gminie Szczytniki i Cienia Druga w gminie Opatówek były najważniejszymi miejscami w Polsce, gdzie rolnicy wyszli na ulice, by protestować. Liczba protestujących dochodziła nawet do 1.800 rolników. Blokady drogi krajowej nr 12 w Marchwaczu trwały, z krótkimi przerwami, kilka miesięcy. W Cieni w lutym 2003 r. miały miejsce najgłośniejsze wydarzenia, o których dowiedziała się cała Polska. Doszło do starć z Policją, która użyła broni palnej przeciwko protestującym rolnikom. Jeden z nich stracił oko. Kilka osób zostało rannych. W trakcie trwania zamieszek na znak protestu wszystkie okoliczne miejscowości były oflagowane, a na znak solidarności rolników z mieszkańcami miasta były zbierane dary dla ludzi biednych mieszkających w mieście.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Cieni Drugiej powstała pamiątkowa tablica z napisem "W miejscu tym 12 lutego 2003 roku na rozkaz władz RP policja brutalnie spacyfikowała rolniczą demonstrację. Dzień przejdzie do historii Polski, jako dzień, w którym rządzący kazali strzelać do polskich rolników". Co roku odbywają się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia w Cieni Drugiej i w Marchwaczu. W tych dwóch miejscach powiatu kaliskiego na pamiątkę wydarzeń z 2003 roku składane są kwiaty, czemu towarzyszy dźwięk syren.

Program tegorocznych uroczystości, które odbędą się w niedzielę 16 lutego przedstawia się następująco:

  • 11:00 Złożenie kwiatów przed tablicą w Cieni Drugiej
  • 12:00 Msza św. w intencji Ojczyzny i Rolników w kościele parafialnym w Rajsku
  • 13:30 Złożenie kwiatów przed obeliskiem w Marchwaczu
  • 13:45 Akademia okolicznościowa w Zespole Szkół w Marchwaczu.

Tablica


Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

cienia rocznica
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: drugiej; rocznica; lutego; kwiatów; rolników; złożenie; wydarzeń; gminie; rolniczych; polskich; kazali; odbywają;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »