W dniach 5-6 kwietnia 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Nauka Doradztwu Rolniczemu” zorganizowane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dyrekcja i pracownicy PIWet-BIP, dyrekcja i pracownicy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz doradcy z ośrodków doradztwa rolniczego specjalizujący się w zagadnieniach związanych z produkcją zwierzęcą.
Celem spotkania było przedstawienie prac badawczych prowadzonych przez Instytut, których wnioski będą upowszechniane przez doradców. Duża część wykładów była związana z bioasekuracją. Naukowcy z PIWet podkreślali dużą rolę doradztwa w propagowaniu wiedzy na ten temat.
W trakcie spotkania zaprezentowano następujące tematy wykładów:
- Zakres badań w PIWet-BIP w aspekcie ochrony zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności i pasz,
- Aktualna sytuacja epizootyczna i bioasekuracja w stadach świń,
- Aktualna sytuacja epizootyczna i bioasekuracja w produkcji drobiu,
- Preparaty do skutecznej dezynfekcji,
- Zagrożenia czynnikami zakaźnymi u ryb,
- Zagrożenie wybranymi czynnikami wirusowymi u bydła (BHV1, BVDV, EBL),
- Zapobieganie i zwalczanie chorób bakteryjnych, pasożytniczych i wirusowych pszczół,
- Choroby wirusowe królików - epidemiologia, diagnostyka i immunoprofilaktyka zakażeń,
- Biegunki trzody chlewnej,
- Biegunki i syndrom oddechowy cieląt,
- Racjonalne stosowanie antybiotyków u zwierząt gospodarskich,
- Wybrane aspekty bezpieczeństwa zdrowotnego żywności pochodzenia zwierzęcego i paszach,
- Wymagania higieniczno-sanitarne dotyczące wytwarzania, obrotu, kontroli i stosowania pasz w żywieniu zwierząt,
- Pasze GMO
Ponadto uczestnicy spotkania wzięli udział w zwiedzaniu laboratoriów PIWet-BIP w trakcie którego mogli zapoznać się z funkcjonowaniem i działalnością badawczą Instytutu. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiły nowoczesne rozwiązania techniczne i organizacyjne w zakresie prowadzonych badań oraz wykorzystywana do badań aparatura nowej generacji.
Na zakończenie wizyty odbyła się debata z udziałem przedstawicieli MRiRW oraz dyrekcji PIWet-BIP i CDR w Brwinowie na temat rozwijania dalszej współpracy między instytucjami w celu usprawnienia transferu wiedzy między nauką a praktyką. Na przyszłość zaplanowano wiele inicjatyw, w których uczestniczyć będą zarówno doradcy jak i pracownicy Instytutu. Zaproponowano trzy płaszczyzny współpracy: propagowanie zasad bioasekuracji, dobrostan zwierząt oraz bezpieczeństwo żywności i pasz.
Materiały ze spotkania (106 MB)
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/