Drugi dzień forum obejmował zagadnienia związane z innowacyjną produkcją trzody chlewnej, a także skupił się na nowym projekcie w ramach prawa wodnego. Tego dnia zaprezentowano dwa gospodarstwa: Fermę Czerniaków oraz gospodarstwo Zbigniewa Plitt.
W pierwszej kolejności Tomasz Żarnecki (przedstawiciel Fermy Czerniaków) zaprezentował gospodarstwo prowadzone przez Andrzeja i Barbarę Walkówa z województwa wielkopolskiego. Uczestnikom zaprezentowano funkcjonowanie innowacyjnej chlewni o pow. 4126m2 z 680 sztukami loch. Prelegent poinformował, iż w omawianym gospodarstwie zaczerpnięto wiele rzeczy z systemu hiszpańskiego, a zatem wzorowano się na funkcjonowaniu chlewni w Hiszpanii, które nastawione jest na redukcje kosztów poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii. Ferma Czerniaków posiada zatem cztery innowacyjne stacje żywieniowe, laboratorium, kojec porodowy, specjalne poidło, odchowalnie i ogrzewanie podłogowe/daszek. Przedstawiciel Fermy zaznaczył również, że mycie chlewni odbywa się według systemu centralnego mycia, a do zarządzania stadem stosuje się program e-locha.
Drugi z prelegentów – Pan Zbigniew Plitt, rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego w swoim wystąpieniu skupił się na przedstawieniu innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwie poprzez zamontowanie holenderskich stanowisk dla loch na porodówce firmy Nooyen. Dzięki temu zastosowaniu w swojej hodowli zaobserwował wzrost ilości prosiąt, lepszą mleczność matek, brak ścierania kostek prosiąt a także mniejsze rozdrażnienie zwierząt. Prelegent podkreślił również, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zapobiegł upadkom loch w trakcie porodu, które w przypadku wystąpienia dla hodowcy przynoszą ogromne straty spowodowane utratą nie tylko zwierząt rozpłodowych, ale także powodujące wzrost śmiertelności wśród prosiąt.
Podobnie jak w poprzednim dniu po zakończonych prezentacjach nastąpiła dyskusja na której poruszono tematy związane z:
- kosztami budowy i finansowaniem chlewni,
- zastosowaniem systemu hiszpańskiego,
- inwestycjami w przyszłości,
- zagrożeniami spowodowanymi wystąpieniem ASF (metody zwalczania, ochrona)
Na zakończenie forum pracownik Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddziału w Poznaniu – p. Danuta Nowak przedstawiła nowy projekt w ramach Prawa Wodnego opracowany w celu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Uczestnicy debaty mieli możliwość uzyskania fachowych informacji związanych z programem azotanowym w kwestii zasad stosowania, przechowywania nawozów a także używania określonej ilości dawek azotu i składowania obornika wraz z terminami dostosowania powierzchni i pojemności przechowywania nawozów naturalnych i kar za nieprzestrzeganie ustalonych wymagań.
Dwudniowe forum zorganizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Poznaniu było okazją do wymiany nie tylko doświadczeń między hodowcami bydła i trzody chlewnej, ale także stanowiło możliwość zapoznania rolników z nowymi wymaganiami dotyczącymi planowanych zmian w ramach Prawa Wodnego.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/