W dniach 29-30 sierpnia bieżącego roku w Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym Mazowiecki Ośrodku Badawczym w Kłudzienku odbyło się szkolenie i pokaz pracy maszyn z zakresu nowoczesnych upraw pożniwnych gleby oraz pierwszy powiatowy konkurs orki. Było to już trzecie szkolenie zorganizowane wspólnie przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Instytut Technologiczno Przyrodniczy, Mazowiecki Ośrodek Badawczy w Kłudzienku.
Celem szkolenia było przedstawienie współczesnych trendów w uprawie pożniwnej gleby i siewie nasion przy wykorzystaniu najnowocześniejszych narzędzi.
Pierwszego dnia odbyły się wykłady profesora Zbigniewa Koguta, który przedstawił zagadnienia dotyczące uprawy płużnej, oraz systemu bezorkowego.
W podsumowaniu wykładu profesor przedstawił optymalne warunki wykorzystania wybranych narzędzi mulczujących.
• Optymalne głębokości pracy w mulczującej uprawie gleby wynoszą 5–12 cm dla bron talerzowych oraz 10–20 cm dla kultywatorów ścierniskowych.
• Równomierność i ilość wnoszonej do gleby materii roślinnej oraz energetyka pracy są korzystniejsze dla bron talerzowych, natomiast kultywatory uzyskują znacznie większą miąższość zmulczowanej warstwy, nieosiągalną dla bron,
• Brony talerzowe szczególnie zalecane są do płytszej uprawy mulczującej w warunkach optymalnej wilgotności gleb silnie przerośniętych korzeniami,
• Kultywatory ścierniskowe zalecane są do głębszej uprawy mulczującej, szczególnie w warunkach ograniczonej wilgotności gleb i większej zwięzłości.
Dodatkowo swoje ofertę przedstawili sponsorzy:
Firma Horsch przedstawiła nowe trendy w produkcji maszyn uprawowych, natomiast przedstawiciel firmy Agrocom Polska ofertę i zagadnienia dotyczące użytkowania GPS oraz urządzeń monitorujących produkcję rolniczą.
Drugiego dnia na polach Ośrodka w Kłudzienku odbył się Pierwszy powiatowy Konkurs Orki zorganizowany przez Mazowiecki Ośrodek Badawczy w Kłudzienku i Starostwo Powiatowe w Grodziski Mazowieckim. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach pługów zagonowych i obracalnych. Przy ocenie oraczy biorących udział w konkursie oceniano m.in:
• prostoliniowość skiby,
• przykrycie ścierniska,
• szerokość i kształt nie zaoranego pasa przed ostatnim przejściem,
Zwycięzcy konkursu, w kategorii pługów zagonowych i obrotowych otrzymali cenne nagrody ufundowane przez sponsorów oraz specjalne nagrody ufundowane przez KRUS, za „bezpieczną pracę” podczas konkursu.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/