Już po raz 16 w Sadzie Doświadczalnym Katedry Sadownictwa SGGW w Wilanowie, 2 września, naukowcy i sadownicy spotkali się na dorocznym Dniu Otwartym. Spotkanie prowadził prof. Kazimierz Tomala, zaś uroczystego otwarcia dokonał JM Rektor SGGW – prof. dr hab. Alojzy Szamański i dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu – prof. dr hab. Katarzyna Niemirowicz-Szczytt.
W spotkaniu tym, połączonym z obchodami jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy, uczestniczyło około 1500 osób – w tym prorektorzy, kanclerz i dyrektorzy uczelni, prodziekani i profesorowie rodzimego wydziału i zaprzyjaźnionych wydziałów, Przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych – prof. dr hab. Eberhard Makosz, członkowie zarządu SPS, profesorowie Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, przedstawiciele prasy ogrodniczej, studenci i absolwenci Wydziału (często z całymi rodzinami) oraz osoby związane z branżą sadowniczą.
Nie zabrakło też licznie przybyłych producentów i dystrybutorów nawozów, nowych środków ochrony roślin oraz narzędzi i maszyn niezbędnych w produkcji sadowniczej. Zwiedzanie sadu związane było m.in. z omówieniem prowadzonych tam doświadczeń odmianowych, nawozowych i podkładowych, a także metod retardowania wzrostu oraz ochrony jabłoni przed chorobami i szkodnikami.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się parchoodporna odmiana jabłoni – ‘Chopin’ wyhodowana przez prof. Emiliana Piterę, kombajny do zbioru owoców oraz pokaz pracy zarówno urządzeń do tłoczenia soku, jak i prasy do gałęzi. Podobnie jak w latach ubiegłych, dzięki hojności sponsorów, udostępniono nieodpłatnie materiały zwarte, był również poczęstunek i odbył się konkurs wiedzy sadowniczej.
Źródło
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
http://www.sggw.pl