W 66. Zjeździe Europejskiej Federacji Zootechnicznej (EAAP), który odbywa się w Warszawie w dniach 31 sierpnia-4 września udział bierze rekordowa liczba uczestników – ponad 1100 osób z 62 krajów świata. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania jest „Innowacje w produkcji zwierzęcej – od idei do praktyki”.
Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, podczas uroczystego otwarcia powiedział „spotykamy się w Warszawie po to, by promować europejskie rolnictwo i innowacje w produkcji zwierzęcej. Należy zwiększać świadomość ludzi na temat wyzwań stojących przed światową hodowlą.”
„Polska już po raz trzeci jest organizatorem tego prestiżowego wydarzenia, którego celem jest dyskusja na temat przyszłości, wyzwań i możliwości, jakie stoją przed światową zootechniką. Bardzo duże zainteresowanie uczestników z całego świata i rekordowo wysoka frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów” – podkreśla prof. Roman Niżnikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, które odpowiada za organizację Zjazdu EAAP.
Zjazd EAAP zrzesza naukowców i praktyków, a także przedstawicieli administracji rządowych związanych z naukami zootechnicznymi z niemal wszystkich krajów Europy i świata. Jego celem jest promowanie doskonalenia produkcji zwierzęcej poprzez wykorzystanie osiągnięć nauki. Doroczne zjazdy stanowią najważniejsze forum wymiany informacji i dyskusji na temat problemów produkcji zwierzęcej w Europie i jedno z najważniejszych na świecie. Od kilku lat EAAP coraz większy nacisk kładzie na popularyzację osiągnięć nauki wśród praktyków i prezentowania potrzeb praktyków w środowisku akademickim, poświęcając temu specjalne sesje. Odzwierciedla to temat wiodący tegorocznego Zjazdu: „Innowacje w produkcji zwierzęcej: od idei do praktyki”.
„Polska zootechnika jest na wysokim, światowym poziomie, dlatego tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że kolejny Zjazd odbywa się w tym kraju. Tegoroczne spotkanie przewiduje 56 sesji tematycznych poświęconych między innymi zrównoważonej produkcji, genetyce, efektywnemu żywieniu zwierząt. Wyzwaniem dla współczesnego świata jest wyżywienie stale rosnącej populacji, ale także dbałość o środowisko naturalne i zrównoważone rolnictwo - i nad tymi problemami pochylamy się podczas Zjazdu” – powiedział prezydent EAAP Philippe Chemineau.
Z kolei sekretarz generalny Europejskiej Federacji Zootechnicznej (EAAP) Andrea Rosati zapowiedział kolejne Zjazdy, które odbędą się w 2016 roku w Belfaście, 2017 roku w Talinie. „EAAP wędruje po całej Europie i cieszy nas to, że przedstawiciele świata zootechniki tak licznie się spotykają, by wymieniać doświadczenia”.
Po raz pierwszy odbędzie się też cały blok sesji nazwanych „Dni praktyki”, podzielony na dwie części:
● pierwsza – prowadzona wyłącznie w języku angielskim, tak jak pozostała część obrad Zjazdu, określona została mianem „Międzynarodowe forum nauka-praktyce”;
● druga – tłumaczona symultanicznie na język polski i angielski, nazwana „Krajowe forum nauka-praktyce” przeznaczona jest przede wszystkim dla polskiego środowiska zootechnicznego.