Ranking, który ma na celu wybór trzystu najlepszych przedsiębiorstw rolnych, jest wspólną inicjatywą Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Szef resortu rolnictwa przypomniał, że ustalenia wypracowane na szczycie Unii Europejskiej są bardzo korzystne i dzięki nim Polska znalazła się w gronie największych beneficjentów funduszy unijnych. – Polski rząd stara się, aby budżet na rolnictwo był jak największy – dodał. Ponadto minister zaapelował do rolników, aby spieszyć się z zakupem gruntów rolnych, gdyż ten rok jest ostatnim, w którym można je nabyć na zasadach preferencyjnych.
Ranking 300, to podsumowanie wyników ekonomiczno-finansowych osiągniętych w 2011 r. przez trzysta najlepszych, wielkotowarowych gospodarstw rolnych. Składa się z dwóch rankingów głównych: dla przedsiębiorstw rolnych oraz rybackich i siedmiu podrankingów. Przygotowywany jest przez zespół pracowników Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB, we współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych i sporządzony na podstawie ankiety wysłanej do przedsiębiorstw rolniczych i spółdzielni produkcyjnych oraz innych podmiotów rolniczych. Badanie dostosowano do sprawozdań przedsiębiorstw wykonywanych na potrzeby GUS.
Laureatem XVIII Rankingu zostało Gospodarstwo Rolne ADKONIS Kwakowo (woj. pomorskie), które zwyciężyło także w ubiegłorocznej edycji oraz w Podrankingu 50 najlepszych przedsiębiorstw rolnych w latach 2009-2011.
Uczestniczący w uroczystości sekretarz stanu Dariusz Młotkiewicz pogratulował zwycięzcom i odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ranking, zdaniem prezydenta, spełnia bardzo ważną rolę – przyczynia się do podnoszenia poziomu przedsiębiorstw rolnych powstałych na mieniu Skarbu Państwa.
Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski pogratulował odwagi poddania się weryfikacji zarówno laureatom, jak i pozostałym uczestnikom konkursu. Wyraził również swoje uznanie pod adresem pracowników naukowych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, którzy na podstawie własnych badań stworzyli i już po raz 18 przeprowadzili Ranking 300. Dodał, że dzięki ich pracy możemy poznać polskich liderów w branży rolniczej.
Ranking 300 pokazuje, że wzrost wydajności pracy oraz postęp w rolnictwie pozwala nie tylko lepiej żyć ludziom pracującym w tym sektorze, lecz także przyspiesza prywatyzację.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/