W środę 17 kwietnia 2013 r. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców 18 edycji Rankingu 300. Ranking ten jest wspólną inicjatywą Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Jerzy Chróścikowski, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski, Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych Wojciech Zbrożek oraz prezesi agencji rolnych i związków rolniczych.
Ranking 300 to podsumowanie wyników ekonomiczno-finansowych 300 najlepszych wielkotowarowych gospodarstw rolnych osiągniętych w 2011 r. Składa się on z dwóch rankingów głównych, dla przedsiębiorstw rolnych oraz rybackich i siedmiu podrankingów. Przygotował go zespół pracowników Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB przy współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych. Ranking sporządzono na podstawie ankiety wysłanej do przedsiębiorstw rolniczych i spółdzielni produkcyjnych oraz innych podmiotów rolniczych. Badanie dostosowano do sprawozdań przedsiębiorstw wykonywanych na potrzeby GUS.
Laureatem XVIII Rankingu zostało Gospodarstwo Rolne ADKONIS Kwakowo (woj. pomorskie), które zwyciężyło także w ubiegłorocznej edycji oraz w Podrankingu 50 najlepszych przedsiębiorstw rolnych w latach 2009-2011. Zdobywca II miejsca nie wyraził zgody na podanie nazwy przedsiębiorstwa. III miejsce w Rankingu 300, a II w Podrankingu 50, zajęło Gospodarstwo Rolne DERCZEWO (woj. zachodniopomorskie). Wśród przedsiębiorstw rybackich najlepsze było Gospodarstwo Rybackie GÓRKI (woj. świętokrzyskie), II miejsce przypadło w udziale Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe Gospodarstwo Rybackie KROGULNA (woj. opolskie), a III Gospodarstwu Rybackiemu FALKO Boksze Osada (woj. podlaskie).
Wyróżnione zostały także spółki Skarbu Państwa, nad którymi ANR sprawuje nadzór właścicielski: Hodowle Roślin DANKO i TULCE, Ośrodki Hodowli Zarodowej: Garzyn, Osiek, Grajewo, Osięciny, Dębołęka, Lubiana, Głogówek, Bobrowniki; Ośrodek Hodowli Zwierząt Zarodowych Chodeczek; Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice; Hodowle Zarodowe Zwierząt: Żołędnica, Knyszyn i Osowa Sień; Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare; Kombinat Rolny Kietrz; Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Żydowo; Przedsiębiorstwo Rolno-Hodowlane Gałopol; Stadniny Koni: Michałów, Iwno, Pępowo, Nowe Jankowice, Krasne, Racot i Golejewko oraz Stadnina Koni Huculskich Gładyszów.
Minister Dariusz Młotkiewicz pogratulował zwycięzcom i odczytał list skierowany do nich przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Prezydent podkreślił, że konkurs spełnia bardzo ważną rolę – przyczynia się do podnoszenia poziomu przedsiębiorstw rolnych powstałych na mieniu Skarbu Państwa. A dobrze prosperujące gospodarstwa dają satysfakcję nie tylko osobom w nich pracującym, ale służą wszystkim Polakom. Ponadto udział w Rankingu 300 pozwala polskim przedsiębiorcom rolnym spotkać się i wymienić doświadczenia, które również przyczyniają się do efektywnego konkurowania z najlepszymi na unijnym rynku.
Stanisław Kalemba zwrócił uwagę, że obecnie jest dobry czas dla naszego rolnictwa. Ustalenia wypracowane na szczycie Unii Europejskiej są dla Polski bardzo korzystne, gdyż kraj nasz znalazł się w gronie największych beneficjentów funduszy unijnych. Podkreślił, że polski rząd stara się, aby budżet na rolnictwo był jeszcze większy. Minister rolnictwa zaapelował, aby spieszyć się z zakupem gruntów rolnych, gdyż ten rok jest ostatnim, w którym można je nabyć na zasadach preferencyjnych.
Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski złożył serdeczne podziękowania nie tylko laureatom, ale wszystkim uczestnikom za udział w tym prestiżowym Rankingu. Pogratulował odwagi poddania się weryfikacji, dlatego – jak dodał – praktycznie każdy może czuć się zwycięzcą. Prezes Świętochowski zwrócił uwagę, że grupa ok. 5200 gospodarstw rolnych powstałych na Zasobie ma znaczący wpływ na wypracowaną nadwyżkę w handlu zagranicznym. Wzrost wydajności pracy oraz postęp w rolnictwie pozwala nie tylko lepiej żyć ludziom pracującym w tym sektorze, ale także przyspiesza prywatyzację. Dzięki poprawie koniunktury Agencja w ubiegłym roku sprzedała 132 tys. ha gruntów. Była to najwyższa od 10 lat sprzedaż. – Cieszę się również, że w tym Rankingu uczestniczą także spółki strategiczne Skarbu Państwa, nad którymi Agencja sprawuje nadzór właścicielski. W 2011 r. wypracowały one zysk netto w wysokości 105 mln zł. To także powód do satysfakcji – powiedział Leszek Świętochowski.
Prezes Leszek Świętochowski swoje uznanie skierował również pod adresem pracowników naukowych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, którzy na podstawie własnych badań stworzyli i już po raz 18 przeprowadzili Ranking 300. Dodał, że dzięki ich pracy możemy poznać polskich liderów w branży rolniczej.
Rzecznik Prasowy ANR
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl