Wymogi normy GAEC 6 dotyczą spełnienia wymogu utrzymania okrywy ochronnej gleby co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych, wchodzących w skład gospodarstwa. Zgodnie z zapisami Planu Strategicznego WPR ww. wymogi mogą być spełnione poprzez utrzymanie okrywy glebowej w formie zarówno okrywy roślinnej (np. uprawy ozime, trawy na gruntach ornych, międzyplony ozime), jak i poprzez pozostawienie ścierniska, pozostawienie resztek pożniwnych, czy mulczu. Dodatkowo okrywę ochronną mogą również spełniać samosiewy zebranej uprawy.
W związku z powyższym resztki pożniwne pozostawione na polu w ww. okresie w formie mulczu lub bez mulczowania, pozostałe z buraka cukrowego, kukurydzy na kiszonkę, upraw warzywniczych, mogą spełnić wymogi okrywy glebowej.
W sytuacji, jeżeli np. kukurydza zostaje zebrana na plon główny w terminie po 1 listopada, zasadnym jest uznanie spełnienia okrywy ochronnej gleby w ramach GAEC 6, jeżeli siew kolejnej rośliny zostanie wykonany w jak najkrótszym terminie, niezbędnym do jego przeprowadzenia. Dla jasności należy zaznaczyć, że norma ta nie zakazuje orki. Musi być jednak zapewniona później okrywa roślinna, np. rośliny ozime.
Jak podaje Tygodnik Poradnik Rolniczy:
Z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w razie stwierdzenia, że nie jest utrzymywana okrywa ochronna gleby w wymaganym terminie na co najmniej 80% powierzchni gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa rolnik otrzyma:
- 1 pkt karny – gdy utrzymuje okrywę ochronną gleby na powierzchni powyżej 50% i poniżej 80% gruntów ornych,
- 3 pkt karne – jeżeli utrzymuje okrywę ochronną gleby na powierzchni od 30% do 50% gruntów ornych,
- 5 pkt karnych – jeśli utrzymuje okrywę ochronną gleby na powierzchni poniżej 30% powierzchni gruntów ornych.
Uwaga – wyjątkowo, tylko w tym roku, ponieważ jest to pierwszy rok obowiązywania normy, MRIRW złagodziło nieco sankcje, to znaczy że, drobna niezgodność (czyli 1 punkt karny), nie będzie w tym roku karana odebraniem części dopłat bezpośrednich.
Opracowanie: Andrzej Przepióra, Grzegorz Wysocki
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/