Z ciągnika Quadtrac 600 zadowolony jest zarówno prezes Przedsiębiorstwa Rolnego Taczanów (powiat pleszewski), jak i właściciel gospodarstwa w Wilczyńcu (powiat pleszewski). Ciągnik zmierzył się też w rywalizacji (Agro Machina TVN Turbo) z wojskowym pojazdem gąsienicowym PTS. Podczas wykonywania slalomu na polu stalowe gąsienice pojazdu wojskowego pozostawiały głębokie bruzdy, a promień pokonywania palików był zdecydowanie większy od promienia, z jakim trasę pokonywał ciągnik, który nie pozostawiał śladów swojego przejazdu!
Warunkiem prawidłowej pracy agregatu, czyli uzyskania dużej sprawności ciągnika, jest jego dobre zestawienie. Polega ono na dobraniu do ciągnika najbardziej odpowiedniego narzędzia lub maszyny oraz zastosowaniu właściwej prędkości roboczej. Wzrost prędkości roboczej (w celu poprawienia obciążenia ciągnika) jest ograniczony przez warunki agrotechniczne pracy zespołów roboczych narzędzi uprawowych. Innym ograniczeniem prędkości roboczej są warunki pracy operatora (wzrost prędkości powoduje duże wstrząsy w kabinie). Czynnikiem hamującym możliwość zwiększania prędkości roboczej jest zwiększenie oporów narzędzia (wzrost oporu roboczego i wzrost mocy jest większy od proporcjonalnego wzrostu prędkości). Ciągnik do prac wymagających przyspieszenia powinien mieć stosunkowo dużą moc silnika przy niewielkiej masie. Mała masa ciągnika ogranicza jego siłę uciągu i nie pozwala na zastosowanie wystarczająco dużej szerokości narzędzia.
Z tymi wszystkimi ograniczeniami próbują walczyć konstruktorzy ciągników dużej mocy. Aby zapewnić odpowiednią siłę uciągu oraz optymalne wykorzystanie sprawności ciągnika starają się zmniejszyć poślizg (teoretyczna szerokość narzędzia powinna zapewnić obciążenie ciągnika taką siłą uciągu, przy której poślizg jest w granicach 15 do 20% dla ciągników kołowych), przez zastosowanie mechanizmów gąsienicowych (poślizg wynosi zaledwie 1 do 2%). Masa ciągnika rozkłada się wtedy równomiernie na gąsienice, które mają większą powierzchnię styku z podłożem niż koła (nawet przy zastosowaniu kół bliźniaczych). Właśnie gąsienice to jeden z atutów największego ciągnika firmy Case IH Quadtrac 600 (silnik Iveco o pojemności 12,9 litra daje moc 670 kM). Do ciągników tej serii należy światowy rekord orki (321 hektarów zaoranych w ciągu 24 godzin). Ciągnik wyposażony jest w cztery niezależnie napędzane wózki gąsienicowe, których powierzchnia styku z podłożem wynosi 5,6 metra kwadratowego! Pozwala to na swobodne przetaczanie masy ciągnika (24.405 kg) bez obaw o nadmierne ugniatanie gleby. Całkowita szerokość ciągnika to zaledwie 3 metry (co umożliwia przemieszczanie się po drogach publicznych bez żadnych obaw). Konwencjonalny, przegubowy układ kierowniczy pozwala uzyskać promień skrętu 5,7 m. System zarządzania mocą EPM, umożliwia dostarczenie dodatkowo do 62 kM, gdy spada prędkość obrotowa silnika pod obciążeniem. Ogromna hydraulika zewnętrzna (o wydatku do 428 l/min) pozwala uzyskać udźwig 9 ton,obsługuje osiem zaworów zewnętrznych. Obroty WOM 1000 obr/min i mocy do 450 kM gwarantują niezawodną współpracę z maszynami o dużym zapotrzebowaniu na moc. Przekładnia 16/2 Powershift PS6 pozwala na swobodny dobór przełożenia w zależności od wymagań agrotechnicznych i warunków polowych. Wymienione cechy gwarantują optymalny nacisk na podłoże, lepsze walory trakcyjne, łatwe kierowanie oraz dużą równowagę. Dzięki wymuszonemu napędowi cały układ jezdny charakteryzuje się wytrzymałością i niezawodnością. System Automatycznego Zarządzania Wydajnością (APM) ogranicza obsługę do wskazania prędkości zabiegu, sam wybiera optymalne przełożenie w celu zminimalizowania zużycia paliwa (którego w zbiorniku jest około 1760 litrów!) i maksymalnego wykorzystania mocy i sprawności ciągnika. Stanowisko pracy operatora, czyli kabina, to ogromne, przeszklone pomieszczenie (zapewniające widoczność 180 stopni), w którym znajduje się również siedzisko dla pomocnika. Kabina jest klimatyzowana i amortyzowana, fotel operatora obracany i przestawiany w płaszczyźnie pionowej i poziomej (przód i tył).
W opcji dodatkowej kabina może być wyposażona w oświetlenie 360 stopni. Wyświetlacz umieszczony w prawym słupku zapewnia łatwą obserwację parametrów pracy ciągnika. Panel sterowania znajdujący się na prawym podłokietniku, joystick służy do zmiany prędkości jazdy. Zintegrowany, dotykowy, kolorowy wyświetlacz AFS Pro 700 pozwala na obsługę narzędzi według standardów ISOBUS. Dzięki systemowi AFS można wyznaczyć i zmieniać linie prowadzenia, dane można eksportować do monitora, co oznacza, że wszystkie maszyny (używające tego systemu) będą korzystać z tych samych linii prowadzenia, a przy zastosowaniu RTK (sygnału korygującego) maszyny będą odnajdywać te linie z dokładnością do 2 centymetrów przy kolejnych pracach oraz w kolejnych sezonach. Dzięki ewidencji danych możemy porównywać plony z odmianami upraw, które zostały obsiane lub obsadzone, w wyniku tego można opracować plan zmiennego dawkowania na danych obszarach upraw. System AFS (rolnictwa precyzyjnego) umożliwia zarządzanie, przeglądanie i edytowanie wszystkich danych gromadzonych w tym programie. AFS obsługuje główne systemy rolnictwa precyzyjnego: Agco, Claas, John Deere, Trimble. Ciągnik Quadtrac nie boi się trudnych wyzwań, zmierzył się w rywalizacji ( Agro Machina TVN Turbo), z wojskowym pojazdem gąsienicowym PTS (dwie gąsienice, skręt uzyskiwany przez zwiększenie prędkości jezdnej i hamowanie drugiej). Podczas wykonywania slalomu na polu stalowe gąsienice pojazdu wojskowego pozostawiały głębokie bruzdy, a promień pokonywania palików był zdecydowanie większy od promienia, z jakim trasę pokonywał ciągnik, który nie pozostawiał śladów swojego przejazdu! Rolniczy rekordzista poradził sobie z przeciąganiem stalowego kolosa (waga 18 ton, moc silnika 450 kM).
Mimo wielu zalet zapotrzebowanie na tego typu sprzęt w Polsce to około 20 do 30 sztuk/rok (dotyczy to ciągników nowych – informacje na podstawie działu sprzedaży firmy Agro Rami z Kościelnej Wsi k/Kalisza). Ogromne możliwości ciągnika Quadtrac mogą być wykorzystane w gospodarstwach posiadających duże areały oraz sprzęt, który będzie mógł być z nim agregatowany. W Przedsiębiorstwie Rolnym Taczanów, siedziba Karmin (powiat pleszewski) znalazłem opisywany ciągnik! Prezes Jędrzej Graś z dumą i dużą fachowością opowiadał o zakupionym w lutym 2013 roku pojeździe Case IH Quadtrac 600, który wykorzystywany jest do orki (pług Kuhn Challanger ośmioskibowy, połączony z podwójnym wałem pierścieniowym o szerokości roboczej 3,8 metra) oraz do uprawy uproszczonej (kultywator Kuhn o szerokości roboczej 6,5 metra). Główne powody, dla których prezes Graś zdecydował się na zakup właśnie tego sprzętu to: wydajność, ekonomia oraz siła uciągu (bardzo potrzebna w latach przekropnych). Oceniając ciągnik po przepracowaniu około tysiąca godzin, pan Jędrzej wskazał na wyraźną oszczędność paliwa (która przy orce zimowej sięga do 25%!). Zakupiony sprzęt wykonuje pracę, którą musiałyby zrobić trzy ciągniki o mocy około 150 kM każdy. Prezes bardzo pozytywnie wypowiadał się o serwisie (firma Agro Rami Kościelna Wieś), pierwszy przegląd przeprowadzono po 50 godzinach pracy , następne co 250 godzin.
Dotychczas nie było żadnej poważnej awarii sprzętu, który od miesiąca wykonuje orkę na polach przedsiębiorstwa (zaorał około 700 hektarów). Prezes Graś przymierza się do zwiększenia liczby korpusów pługa do dwunastu, aby lepiej wykorzystać parametry ciągnika, jednak powstaje problem z doborem wału o odpowiedniej szerokości roboczej. Ciągnik, który wyposażony jest w zestaw do precyzyjnego rolnictwa (dokładność prowadzenia do 2,5 centymetra) obsługują dwaj operatorzy, którzy wstępnie zostali przeszkoleni przez serwis. Pan Jędrzej podkreśla również, że nie boi się wymiany gąsienic, gdyż szacunkowy koszt zakupu i montażu jest porównywalny do opon stosowanych w ciągnikach przegubowych kołowych (Steiger).
Informacje przekazane przez prezesa potwierdził operator, który wykonywał orkę zimową na głębokość 30 centymetrów (sam pług bez wału pierścieniowego). Przy zadanej prędkości pracy 9 km/h, wykorzystanie mocy wynosiło w granicach 70%, poślizg 1 do 2%. Operator wychwalał dobre warunki pracy i komfort w kabinie - dobre jej wygłuszenie pozwala na spokojne słuchanie radia. Dotykowy ekran nie sprawiał prowadzącemu żadnej trudności, można było zauważyć duże zadowolenie z możliwości obsługi tak nowoczesnej i wydajnej maszyny.
Pozytywne opinie prezesa Grasia spowodowały, że na zakup używanego Quadtraca zdecydował się Szymon Zachman, właściciel gospodarstwa we wsi Wilczyniec k/Dobrzycy (powiat pleszewski), który poszukiwał sprzętu do pracy z agregatem Kockerling Quadro o szerokości roboczej 5,8 metra, który służy do uprawy uproszczonej na głębokości 22 centymetry. Pan Szymon zakupił w Niemczech ciągnik Case Steiger Quadtrac rocznik 1998, z uszkodzonym silnikiem (Kumitsu o pojemności 15,0 litrów), w miejsce którego zamontowano silnik Volvo (pojemność 14,7 litra, moc 480 kM). Okazało się, że doskonale współpracuje on z pozostałymi elementami układu przeniesienia napędu (szczególnie ze skrzynią przekładniową, o co obawiał się nowy właściciel sprzętu). Pierwsze godziny pracy nowym sprzętem (pan Szymon sam zasiadał za sterami) dowiodły, że decyzja o zakupie była słuszna. Serwisowanie sprzętu porównywalne jest do serwisu ciągników kołowych (właściciel potwierdził, że gąsienice to wydatek zbliżony do zakupu opony do ciągnika kołowego Steiger).
Jako zalety nowego sprzętu Szymon Zachman wymienił: małe ugniatanie pola, dużą wydajność, oszczędność paliwa i zbiornik o pojemności 700 litrów, który wystarcza na 2,5-dziesięciogodzinny dzień pracy. Właściciel ciągnika jest spokojny o to, że zdąży w odpowiednich terminach agrotechnicznych wykonać zabiegi uproszczone przy wykorzystaniu posiadanego sprzętu.
Wojciech Rębiasz, ZS PP CKU w Marszewie (powiat pleszewski)