28 grudnia 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (do pobrania >>>). Rozporządzenie wydano w związku z wystąpieniem ognisk wirusa grypy A podtypu H5 i H7 w naszym kraju, nakłada ono szereg wymogów dotyczących utrzymania drobiu, organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywego ptactwa na terytorium Polski.
Nakazują odosobnienie drobiu w zamkniętych pomieszczeniach i odpowiednie zabezpieczenie paszy przed kontaktem z dzikimi ptakami i ich odchodami oraz zgłaszanie powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwego dla miejsca wysyłki, co najmniej na 24 godziny przed przemieszczeniem, informacji o planowanym przemieszczeniu przesyłek drobiu. Zobowiązuje ono również posiadaczy drobiu do informowania organu Inspekcji Weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu wymienionych w rozporządzeniu objawów klinicznych.
Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi informuje, że "brak przestrzegania nałożonych prawem wymogów będzie podstawą do odmowy wypłaty odszkodowań dla hodowców drobiu".
- Jan Marciszewski
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).
Ostatnie Aktualności Rolnicze z tej kategorii:
- ...Będą zmiany w działaniu "Dobrostan zwierząt" PROW »
- ...Uzgodnienie nowych wzorów świadectw zdrowia na rynek brazylijski »
- ...Zmiana w certyfikacji mięsa wieprzowego na rynek Czarnogóry »
Zobacz również:
- PRZEPISY DOTYCZĄCE UTRZYMANIA DROBIU | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- Hodowcy Drobiu | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- Odpowiedź resortu rolnictwa na stanowiska Walnego Zgromadzenia WIR | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- W sprawie wspracia hodowli drobiu w nowej WPR | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- W sprawie wsparcia hodowli drobiu w nowej WPR | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.