W dniu 16 grudnia 2013 roku obradowało XII Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej IV Kadencji. Obrady miały miejsce w sali Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Obrady poprowadził Prezes WIR Piotr Walkowski, a sekretarzem obrad został wybrany Andrzej Frąckowiak.
Członkowie Walnego Zgromadzenia zapoznali się z realizacją wniosków przyjętych na ostatnim WZ, a także ze sprawozdaniami z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej. W dalszej części uchwalono zmiany w budżecie Izby na 2013 rok oraz przyjęto prowizorium budżetowe na 2014 rok.
Następnie Walne Zgromadzenie przyjęło do dalszej realizacji 15 wniosków, między innymi:
- Wniosek o doprecyzowanie zasad organizacji przetargu na sprzedaż gruntów rolnych pochodzących z zasobu ANR tak, aby z prawa pierwokupu spadkobierców nie korzystały osoby trzecie.
- Wniosek o możliwość monitorowania konta bankowego spadkobiercy gruntu. W przypadku gdy zostanie udowodnione, że dokonano przelewu z innego konta niż konto spadkobiercy unieważnić przetarg.
- Wystąpić do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Finansów o odstąpienie od sankcjonowania rolników we wszystkich działaniach PROW, ze szczególnym uwzględnieniem zwrotów w ramach wsparcia ONW, jeśli kwota zwrotu wynosi mniej niż 100 euro.
- Wniosek do ANR: ujednolicić przepisy sprzedaży ziemi w przetargach - sprzedaż ziemi należącej do urzędów gmin powinna odbywać na tych samych zasadach, co sprzedaż ziemi agencyjnej.
- Wniosek do MRIRW, aby w nowym okresie budżetowym zostały zastosowane rozwiązania zapewniające wsparcie związane z produkcją, które w obecnej pespektywie finansowej było realizowane jako płatność cukrowa i płatność do pomidorów.
- Wniosek do Zarządu WIR o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia szkołom rolniczym możliwości nauki zawodu przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu rolniczego poprzez włączenie w proces nauczania firm handlujących ww. sprzętem.
- Wniosek do MRiRW o przyznanie puli środków z przeznaczeniem na płatności wspierające produkcję buraka cukrowego dla producentów buraków cukrowych.
- Wniosek o wystosowanie pism do nadleśnictw województwa wielkopolskiego w sprawie zwiększenia odstrzałów zwierząt łownych przede wszystkim saren, jeleni oraz bobrów
Druga część obrad poświęcona była debacie pt: Sytuacja w rolnictwie wielkopolskim u progu 2014 roku. Na debatę przybyli między innymi: Honorowy Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej - Józef Waligóra, Dyrektor OT Agencji Nieruchomości Rolnych - Sławomir Pietrzak, Dyrektor OR Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa - Piotr Łykowski, Dyrektor OT Agencji Rynku Rolnego - Andrzej Bobrowski, Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Ryszard Jaworski, Dyrektor CDR w Brwinowie odział w Poznaniu - Edward Matuszak, Zastępca Dyrektora OR Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego W Poznaniu - Irena Frąszczak, Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW - Marcin Nurkowski, wiceprezes KZPRiRB Roman Białachowski, Prezes Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP - Franciszek Nowak, oraz inni przedstawiciele organizacji działających na rzecz rolnictwa.
Otwierając tę część spotkania Prezes Piotr Walkowski posumował kończący się rok. Powiedział między innymi o zorganizowanym Święcie Plonów w Michałkowie, o pracach nad wypracowaniem stanowiska dotyczącym PROW w roku 2014. Prezes powiedział również o planach Izby na rok 2014, realizacji wspólnych konsorcjalnych przedsięwzięć.
Najwięcej emocji budził temat sprzedaży ziemi z zasobów ANR. Rolnicy pytali o wysoki poziom cen gruntów oferowanych przez ANR. Zarzucali, że wyceny sprzedawanych gruntów są niesprawiedliwe, zwłaszcza gdy chodzi o działki przeznaczone na sprzedaż rolnikom indywidualnym. Sławomir Pietrzak odpowiedział, że wycena jest sporządzania przez niezależnych rzeczoznawców i Agencja nie ma na to wpływu. Należy zauważyć, że mamy bardzo dobre wyniki sprzedaży w stosunku do innych oddziałów.
Pojawiło się również pytanie: czy będą jakieś preferencje w nabywaniu gruntów dla polskich rolników po roku 2016, aby nie trafiła ona do rąk obcokrajowców. Jak powiedział, jeden z uczestników, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba zapewnił, że czyni starania aby ziemia nie trafiała w obce ręce. Pan Roman Białachowski przywołał przykład naszych sąsiadów zza zachodniej granicy, gdzie zabezpiecza się interesy rolników. (...) tu nie chodzi tylko o rolników, ale też o całą gospodarkę, bo rolnictwo to istotny element handlu zagranicznego - powiedział Roman Białachowski.
Natomiast Prezes Franciszek Nowak zwrócił uwagę na próby skłócenia rolniczego środowiska. Jego zdaniem rolnicze związki zawodowe są upolitycznione, a rządzącym zależy na tym rolnicy nie mogli dojść do porozumienia między sobą.
Dyrektor Piotr Łykowski odpowiadając na pytania powiedział miedzy innymi, że: (...) płatności obszarowe za rok 2013 są trakcie realizacji, a co do nowego PROW 2014 to wiele spraw jest jeszcze w uzgodnieniach. Mogę tylko powiedzieć, że w roku 2014 system wsparcia bezpośredniego nie ulegnie zmianie, natomiast od roku 2015 będą inne zasady dopłat do ONW. Nowością będzie wsparcie dla wspólnego użytkowania maszyn.(...) Nie będzie możliwości przeniesienia wniosków złożonych na tzw. modernizację gospodarstw, dla których nie wystarczyło środków z poprzedniej puli (inne wzory dokumentów, aktualność danych itd.)
Honorowy Prezes WIR Józef Waligóra podsumowując mijający rok powiedział między innymi: Trzeba się obejrzeć za siebie i zobaczyć co udało się osiągnąć, a czego nie udało się zrealizować przy współpracy związków czy też bez ich wsparcia. Dobrze, że jest wypracowana płaszczyzna, na której można się wypowiedzieć i próbować realizować wspólne interesy. Potrzeba jednak więcej pragmatyzmu i skuteczności - aby się rozliczać samemu tak po gospodarsku. (...) Chodzi o to aby w ocenie zważyć wykonane zadania i to, czego nie udało się dokonać, abyśmy mieli nie tylko satysfakcję z dokonań. Dlatego elementem godnym mojej pochwały jest praca kolegi Andrzeja Frąckowiaka w temacie żywca wieprzowego w skali kraju. Ne udało się z ubojem rytualnym, ale to jeszcze nie koniec walki. Polska bardzo dużo traci. Żadne naukowe ekspertyzy nie dowodzą, który ubój jest mniej przykry dla zwierzęcia, bo nie ma takich ekspertyz. Wystapienie swe mówca zakończył życzeniami pokoju, pojednania, odpowiedzialności za dom, za rodzinę, za gospodarstwo, za Wielkopolskę, za cały kraj.
Wspólne spotkanie było okazją do przełamania się opłatkiem i złożenia sobie życzeń z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W świątecznej atmosferze, przy stole zastawionym tradycyjnymi potrawami, uczestnicy zgromadzenia snuli refleksje nad kończącym się rokiem, a rozjeżdżając się do domów zabrali ze sobą serdeczne życzenia i pozdrowienia.
Marta Ceglarek
Biuro WIR w Poznaniu
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/