Odpowiadając na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 5 sierpnia 2020 r. dotyczące możliwości korzystania przez rolników z programu „Moja Woda” Ministerstwo Klimatu wyjaśnia, iż ww. Program jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny i nie ma znaczenia fakt, czy ww. osoba fizyczna prowadzi bądź nie działalność gospodarczą, w tym rolniczą. Istotne jest natomiast to, aby instalacja objęta dofinansowanym przedsięwzięciem oraz zatrzymana woda opadowa nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, w tym działalności rolniczej. Powyższe zastrzeżenie nie wyklucza więc wykorzystywania zatrzymanej wody opadowej na potrzeby nieobjęte działalnością gospodarczą np. do podlewania przydomowego ogródka lub trawnika. W związku z powyższym rolnicy nie zostali wykluczeni spośród beneficjentów programu „Moja Woda”.
Możliwość korzystania z instalacji objętej dofinansowaniem oraz zatrzymanej tam wody opadowej na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, w tym działalności rolniczej, nie wpisuje się w założenia Programu, a ponadto została wyłączona ze względu na dotacyjny charakter wsparcia ze środków publicznych i związane z tym ograniczenia z zakresu pomocy publicznej.
Ze względu na duże zainteresowanie programem „Moja Woda” wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej będą porzyjmowały wnioski w formie elektronicznej tylko do końca września 2020 r., a wersje papierowe należy dostarczyć do WFOŚiGŻ do końca października br.
Minister Klimatu Michał Kurtyka zapowiedział, że w 2021 roku zostanie uruchommiony kolejny nabór wniosków. Planowany jest podobny budżet programu. Więcej informacji mozna znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: KRIR
Źródło
Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza
http://www.wmirol.org.pl