Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Klimatu z prośbą o przeanalizowanie możliwości wprowadzenia zmian do przepisów, tak aby z Programu „Moja Woda” mogli skorzystać również rolnicy. Otrzymano w tej sprawie odpowiedź.
Obecnie program zakłada, że „dofinansowanie może być udzielone beneficjentom końcowym pod warunkiem, że instalacje objęte przedsięwzięciem oraz zatrzymana woda opadowa nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, w tym działalności rolniczej”.
Zdaniem samorządu rolniczego wykluczenie rolników z ww. Programu jest przykładem rażącej dyskryminacji jak również przyczyni się do marnowania wody opadowej z domów jednorodzinnych rolników. Dotacja w wys. do 5 tys. zł na przedsięwzięcie stanowi gwarancję, że nie będą to duże inwestycje, które mogą mieć wpływ na konkurencyjność gospodarki. Jednakże, zebrana woda wystarczy jedynie na podlewanie ogródka przydomowego.
We wniosku podkreślono, iż docelowo należałoby umożliwić dofinansowanie do urządzeń gromadzących i rozprowadzających wodę z dachów zabudowań gospodarskich, która powinna być pozyskiwana i wykorzystywana właśnie do wspomagania nawadniania upraw rolnych.
W odpowiedzi Ministerstwo Klimatu informuje, że program „Moja Woda” skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, nie ma znaczenia czy osoba fizyczna prowadzi bądź nie działalność gospodarczą, w tym rolniczą.
Istotne jest jednak to, aby instalacja objęta dofinansowaniem oraz zatrzymana woda opadowa nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, w tym działalności rolniczej.
Zatem, jak informuje Ministerstwo Klimatu, zastrzeżenie to nie wyklucza wykorzystywania zatrzymanej wody opadowej na potrzeby nieobjęte działalnością gospodarczą, np. do podlewania przydomowego ogródka.
Z myślą o wsparciu działalności rolniczej realizowane są natomiast inne działania. Dofinansowanie nawodnień dla gospodarstw rolnych można było w 2020 r. uzyskać w ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar nawadniania w gospodarstwie”, realizowanego przez ARiMR. Właściciele gospodarstw mogli otrzymać wsparcie na m.in. budowę studni i zbiorników oraz zakup maszyn i urządzeń do odzyskiwania lub rozprowadzania wody.
Magdalena Kołodziejek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/