W dniach 20-22 maja 2015 roku w Poznaniu odbyło się Zgromadzenie Generalne oraz Dni Studyjne Europejskiego Stowarzyszenia Instytucji Rozwoju Obszarów Wiejskich (AEIAR). Aktywnie w nich uczestniczyli przedstawiciele Agencji Nieruchomości Rolnych.
Europejskie Stowarzyszenie Instytucji Rozwoju Obszarów Wiejskich (AEIAR) zostało założone w 1966 roku i jest jednym z najstarszych stowarzyszeń europejskich, w skład którego wchodzą instytucje z następujących krajów: Niemiec, Francji, Belgii, Luksemburga, Włoch, Polski, Litwy, Chorwacji, Węgier i Hiszpanii.
Celem Stowarzyszenia jest wymiana doświadczeń w zakresie działań związanych z poprawą struktury gospodarstw rolnych, warunków pracy ludności rolniczej i ochrony środowiska. Z dorobku i doświadczenia AEIAR korzysta również Dyrektoriat Generalny ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, w którego szeregach znajduje się AEIAR, jako członek Grupy Doradczej ds. Rozwoju Wsi.
Agencja Nieruchomości Rolnych jest aktywnym członkiem AEIAR od 2003 roku i systematycznie uczestniczy w zgromadzeniach generalnych, wyjazdach studyjnych i spotkaniach grup roboczych, na których odbywają się prace nad rozwojem struktury agrarnej i zrównoważoną siecią obszarów wiejskich, a także nad propozycją rozwiązań legislacyjnych, dotyczących rynku ziemi rolnej, wspólnych dla krajów członkowskich. Członkostwo w AEIAR daje również możliwości wymiany informacji między poszczególnymi krajami europejskimi na temat bieżącej sytuacji na rynku ziemi rolnej i doświadczeń w zakresie zarządzania państwowymi gruntami rolnymi.
W czasie tegorocznych obrad Zgromadzenia Generalnego poruszono sprawy organizacyjne i finansowe. Dokonano też wyboru Zarządu AEIAR na kolejne dwa lata. Prezesem pozostał Michel Baylac (SAFER Francja). Warto odnotować, że wiceprezesem Stowarzyszenia jest Tomasz Ciodyk, Dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem ANR.
Podczas Dni Studyjnych odbyły się wizyty w 3 spółkach Skarbu Państwa, nad którymi nadzór sprawuje ANR: „Spójnia” Hodowla i Nasiennictwo Sp z o.o. z/s w Nochowie, DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. w Choryni i Stadnina Koni w Racocie.
Pierwsza z nich zajmuje się głównie hodowlą twórczą i zachowawczą roślin warzywnych, produkcją materiału siewnego oraz konfekcjonowaniem i sprzedażą nasion warzyw, kwiatów i ziół. – Dążymy do uzyskania produktów najwyższej jakości. Odmiany wyhodowane przez nas posiadają cechy poszukiwane przez różne grupy odbiorców i dostosowane są do warunków klimatyczno-glebowych naszego kraju oraz krajów naszej strefy klimatycznej – poinformował Paweł Wachowiak, Prezes Zarządu Spółki.
Danko jest czołową firmą hodowlaną na polskim rynku zbóż. Podstawowe kierunki jej działalności to hodowla roślin, nasiennictwo zbóż, strączkowych i traw oraz działalność rolnicza, w szczególności produkcja mleczna. – Głównym zadaniem spółki jest polepszanie efektywności produkcji roślinnej poprzez stałe dostarczanie rolnikom nowych odmian o udoskonalonych cechach rolniczych i jakości ziarna – wyjaśniła Zofia Banaszak, Dyrektor ds. Hodowli.
Stadnina Koni Racot specjalizuje się w hodowli ras: Wielkopolskiej i Szlachetnej Półkrwi. Spółka zajmuje się także hodowlą bydła mlecznego i uprawą roślinną. Do stadniny należy też klasycystyczny XVIII-wieczny Pałac Książąt Jabłonowskich, który wykorzystywany jest na działalność turystyczno-szkoleniową i hotelową. Jego piękną historię przedstawił Prezes Spółki Jacek Ługowski.
Uczestnicy dni studyjnych z wielkim uznaniem odnosili się do prezentowanych w jednostkach osiągnięć dotyczących postępu biologicznego i podkreślali w swoich wystąpieniach wagę tego typu działalności dla rozwoju rolnictwa. Michel Baylac, Prezes Stowarzyszenia wielokrotnie podkreślał znaczenie kontaktów spółek z innymi krajami, polegające na współpracy naukowej i badawczej oraz bogatą ofertę w postaci nowych odmian i ulepszonych ras zwierząt, które stwarzają możliwości rozwoju rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Dni Studyjne zakończyły się wizytą w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, które przedstawia historię rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego na ziemiach polskich od czasów prehistorycznych do dzisiaj, z uwzględnieniem europejskiego kontekstu kulturowego i cywilizacyjnego. Uczestnicy Dni Studyjnych podziękowali kierownictwu Agencji i organizatorom za profesjonalne i atrakcyjne ich przygotowanie oraz wspaniałą atmosferę, którą wspólnie udało się stworzyć.
Sekcja Analiz i Prognoz ZGZ
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl