W dniach 7-9 marca br. w Kielcach odbyły się Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce i jedna z największych w Europie imprez wystawienniczych poświęconych technice rolniczej. Tegoroczną 20. jubileuszową edycję targów odwiedziło ponad 50 tysięcy rolników. Agencję Nieruchomości Rolnych reprezentowali Leszek Świętochowski, Prezes ANR, i Wojciech Zbrożek, Wiceprezes ANR.
Na kieleckich targach tradycyjnie swoje premiery miało wiele maszyn i urządzeń rolniczych, które jako nowinki oblegali zwiedzający. Ponad 600 firm z 15 krajów zaprezentowało swoją bogatą ofertę. Działały specjalne punkty konsultacyjne dla rolników na wspólnym stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz agencji rolnych i KRUS. Odbyło się także wiele branżowych i środowiskowych konferencji i debat.
Ciekawą debatę pt. „Gospodarstwo rodzinne – rozwój, możliwości korzystania z WPR 2014-2020, zakup ziemi”, w której uczestniczył Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski, zorganizowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. Podczas debaty Wiktor Szmulewicz, Prezes KRIR powiedział: – Ponad rok temu bezpośrednio po podpisaniu ustaleń zawartych w dniu 11 stycznia 2013 r. pomiędzy Ministrem Rolnictwa, Prezesem ANR a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego, Izba Rolnicza wzięła na siebie ogromną odpowiedzialność za współuczestnictwo przy przeprowadzaniu przetargów ograniczonych na zakup państwowych gruntów. Dzisiaj wiemy, że ten wkład pracy się opłacił. Będziemy więc ją kontynuować z korzyścią dla rolników.
W podobnym tonie na forum debaty wypowiedział się Leszek Świętochowski. – Efekty współpracy Agencji z organizacjami rolniczymi, w tym przede wszystkim z Izbami Rolniczymi na poziomie regionalnym, są wymierne. W ubiegłym roku sprzedaliśmy 20 tys. ha gruntów więcej, niż planowaliśmy. Wymogli to na nas sami rolnicy, którzy chcieli skorzystać z preferencji przy zakupie państwowej ziemi, chodzi głównie o oprocentowanie w wysokości 2% rocznie. Dzisiaj ważne jest, aby udoskonalając procedury sprzedaży z korzyścią dla rolników, równocześnie nie rozregulować rynku i nie skomplikować całego systemu sprzedaży, który – jak pokazało ostatnich kilkanaście miesięcy – działa dobrze – powiedział Prezes ANR. Dodał również, że w 2014 r. zasady sprzedaży państwowych gruntów praktycznie się nie zmieniły. – Preferencje przy zakupie rolnicy nadal mają, a zmianie uległo tylko oprocentowanie przy rozkładaniu na raty ceny sprzedaży, które w skali roku wynosi obecnie 3,75%. Jednak jak pokazał początek obecnego roku, rolnicy warunki te akceptują – zakończył Leszek Świętochowski. Na targach AGROTECH wspólne stoisko miały spółki hodowli roślin nadzorowane przez ANR: DANKO Hodowla Roślin w Choryni, Małopolska Hodowla Roślin HBP w Krakowie, Poznańska Hodowla Roślin w Tulcach, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Srtaszkowie, Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka w Strzekęcinie, Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN w Krakowie, PlantiCo Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki w Zielonkach, SPÓJNIA Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze w Nochowie. Zaprezentowały one swój dorobek w zakresie hodowli roślin rolniczych i ogrodniczych. Stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem rolników, którzy na przednówku zawsze poszukują nowych, lepszych odmian. Wśród wystawców oprócz polskich firm znaleźli się producenci sprzętu rolniczego z Anglii, Austrii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Turcji i Włoch. Międzynarodowym Targom Techniki Rolniczej AGROTECH towarzyszyły Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Była to już 14. edycja tej imprezy, na której prezentowano środki ochrony lasu przed szkodnikami oraz narzędzia i maszyny wykorzystywane w obróbce i transporcie drewna. Biuro Rzecznika Prasowego ANR
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl