Konieczność przestrzegania zasad dobrostanu jest obowiązkiem każdego właściciela zwierząt. Zachowanie wysokich standardów w zakresie chowu zwierząt zadomowiła się już w świadomości hodowców wraz z obserwacją poprawy wyników ekonomicznych produkcji. Jednak m.in. ze względu na wzrost liczby gospodarstw przemysłowych, ciągle trwa dyskusja specjalistów z takich dziedzin, jak etologia, fizjologia, hodowla, weterynaria, ekonomika produkcji zwierzęcej, a także etyka i prawo nad interpretacją tego pojęcia.
Problematyczną kwestią w tematyce dobrostanu stanowi transport zwierząt. Kilka organizacji z wiodących grup z sektora rolno-spożywczego weterynaryjnego oraz transportu wraz ze środowiskami zajmującymi się dobrostanem zwierząt postanowiło opracować wytyczne w celu oceny zdatności świń w transporcie. Opracowanie to stanowi uzupełnienie do wcześniej już przygotowanych wytycznych dotyczących transportu bydła i koni. Praktyczne wytyczne UE w celu oceny zdatności świń w transporcie otrzymały poparcie Komisji Europejskiej, dlatego zostały przetłumaczone na kilka języków urzędowych.
Korzystanie z wytycznych jest dobrowolne. Osoby mające styczność z pracą przy transporcie zwierząt mogą skorzystać z porad umieszczonych w poradniku w celu jak najlepszej organizacji transportu przy zachowaniu wysokiego poziomu dobrostanu. Transportowanie zwierząt, które się do niego nie kwalifikują, naraża nie tylko zwierzęta na większy stres, ale może prowadzić do nałożenia sankcji, strat finansowych i odebrania kierowcy prawa jazdy oraz/lub pozwolenia na transport zwierząt.
Zachęcamy do pobrania poradnika
Praktyczne wytyczne UE w celu oceny zdatności świń w transporcie (.pdf)
Maria Deresińska
Źródło: UECBV (Europejska unia handlu żywcem i mięsem)
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/