Polska w całości wolna od białaczki bydła oraz w części od choroby Aujeszkyego

24 maja 2017 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana decyzja wykonawcza Komisji (UE) nr 2017/888 z dnia 22 maja 2017 r. zmieniająca decyzję 2003/467/WE w odniesieniu do statusu Polski jako obszaru wolnego od enzootycznej białaczki bydła oraz zmieniająca decyzję 2008/185/WE w odniesieniu do statusu określonych regionów Polski jako obszarów wolnych od choroby Aujeszkyego.

Fot. Trzoda chlewna i bydło

Fot. Trzoda chlewna i bydło

Opublikowanie tej decyzji oznacza, że od 24 maja br., terytorium Polski jest w całości uznane za oficjalnie wolne od enzootycznej białaczki bydła.

Ponadto, zgodnie z ww. decyzją, do wykazu państw/regionów wolnych od choroby Aujeszkyego (załącznik 1 do decyzji Komisji 2008/185/WE z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie dodatkowych gwarancji w wewnątrzwspólnotowym handlu trzodą chlewną odnoszących się do choroby Aujeszkyego oraz kryteriów przekazywania informacji o tej chorobie), zostały wpisane następujące powiaty województwa podlaskiego:

  • augustowski,
  • białostocki − ziemski i grodzki,
  • bielski,
  • hajnowski,
  • moniecki,
  • sejneński,
  • siemiatycki,
  • sokolski,
  • suwalski − ziemski i grodzki.

W związku z tym, świnie pochodzące z obszaru wymienionych powiatów będą mogły być przemieszczane w ramach handlu wewnątrzunijnego bez konieczności spełniania dodatkowych gwarancji odnoszących się do choroby Aujeszkyego, określonych w decyzji Komisji 2008/185/WE.

 


Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Polska w calosci wolna od bialaczki bydla oraz w czesci od choroby Aujeszkyego 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: choroby; białaczki; aujeszkyego; bydła; komisji; decyzji; całości; polski; określonych; obszaru; wolnych; enzootycznej; 2008/185/we; handlu; ; ziemski; odnoszących; statusu; gwarancji; po;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »