W związku z przekazaniem do konsultacji publicznych projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą pracownikom jednostek doradztwa rolniczego samorząd rolniczy przekazał następującą opinię:
Samorząd rolniczy docenia ogromną pomoc pracowników ośrodków doradztwa rolniczego przy wypełnianiu wniosków, biznesplanów i dokumentów niezbędnych do pozyskania środków finansowych z PROW i innych programów. Zmieniająca się sytuacja gospodarcza, wprowadzanie nowych technologii i systemów informatycznych w rolnictwie wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia od osób, które świadczą usługi doradcze. Ponadto ciągle zmieniające się prawo dotyczące samego rolnictwa jak i jego otoczenia wymaga na bieżąco monitorowania zachodzących zmian oraz podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.
Niestety niskie zarobki powodują, że wielu specjalistów odchodzi z ODR-ów, a przechodzących na emeryturę nie ma kto zastąpić. Jest to sytuacja, która nie może trwać i wymaga pilnej reakcji za strony Rządu.
Zawarte w projekcie propozycje podwyższenia miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego są krokiem we właściwym kierunku. Jednak odejście od określania minimalnego wynagrodzenia na danym stanowisku, motywowana tym, że płace minimalną określają inne przepisy, nie znajduje uzasadnienia. Zdaniem samorządu rolniczego podejście to jest nieprawidłowe, gdyż nie zabezpiecza interesów pracowników ośrodków. Naszym zdaniem powinno się określić minimalny pułap zarobków powiązany nie z płacą minimalną, a ze średnią krajową. Wówczas pracownik miałby pewność, iż jego przychody z pracy nie będą niższe niż określona w rozporządzeniu kwota. Maksymalny pułap zarobków przekazuje narzędzie do gradacji w ręce dyrektorów jednostek, jednak nie daje pracownikom gwarancji ich osiągnięcia. Możliwa jest więc sytuacja otrzymywania przez wyspecjalizowanych pracowników pensji na minimalnym poziomie, jak często dzieje się w chwili obecnej. Z pewnością nie przyczyni się do wzrostu atrakcyjności zawodu doradcy rolniczego, a co za tym idzie wzrostu zatrudnienia w ośrodkach doradztwa na wystarczającym poziomie.
Samorząd rolniczy zauważa, że problem wynagradzania pracowników zajmujących się obsługą rolnictwa dotyczy również innych instytucji. Naszym zdaniem wynagrodzenia osób pracujących we wszystkich instytucjach działających dla rolników i na rzecz rolnictwa winny być zbliżone i odpowiednio atrakcyjne.
- Małgorzata Ramatowska
Źródło Krajowa Rada Izb Rolniczych http://krir.pl