W dniu 24 lipca obradowała w Warszawie sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W odpowiedzi na zaproszenie, w obradach Komisji uczestniczył Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej - Bogdan Fleming.
W pierwszym punkcie porządku obrad Komisja rozpatrzyła informację Ministra Skarbu na temat sytuacji ekonomicznej Krajowej Spółki Cukrowej S.A. oraz zaawansowania prac nad prywatyzacją Spółki. Prywatyzacja ma się odbyć w trybie oferty publicznej skierowanej do pracowników oraz plantatorów związanych ze Spółką umowami kontraktacyjnymi. Od października 2013 roku odbywają się spotkania z reprezentantami uprawnionych do nabycia akcji. Jak dotąd nie przyniosły one jeszcze ostatecznych decyzji w kwestii prywatyzacji KSC. Plantatorzy buraka cukrowego nie godzą się na ilościowe ograniczenie liczby akcji przypadającej na jednego uprawnionego. Nie uzyskano także zgody co do formy finansowania transakcji nabycia akcji. Resort Skarbu Państwa liczy na wniesienie przez uprawnionych 20% kwoty jako udziału własnego i sfinansowanie zapłaty pierwszej raty z pożyczek udzielonych przez KSC.
W dyskusji nad kondycją finansową i działalnością KSC uczestnicy posiedzenia krytykowali decyzje w sprawie nietrafnych inwestycji Spółki np. zakup cukrowni w Mołdawii, zakładu przetwórczego we Włocławku czy planowany rozwój fabryki słodyczy.
Kolejną sprawą przedstawioną na posiedzeniu była informacja o stanie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego "Trzemeszno" Sp. z o.o. poprzez sprzedaż ponad 90% udziałów Krajowej Spółce Cukrowej. Ta forma prywatyzacji budzi sprzeciw przede wszystkim pracowników PPZ "Trzemeszno". Zwracają oni uwagę na bardzo dobrą sytuację finansową firmy, tradycję jej działania, stabilne rynki zbytu. Poddają więc w wątpliwość sens wiązania się z innym inwestorem. Ponadto oczekują m.in. gwarancji zatrudnienia przez okres pięciu lat, na co nie godzi się KSC oferując jedynie okres półtoraroczny. Trwają także negocjacje w kwestii pakietu socjalnego przyjmowanej spółki.
Komisja rozpatrzyła także informację Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o trudnej sytuacji na rynku owoców i warzyw oraz zbóż i rzepaku. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się producenci owoców miękkich. Jak poinformowała Podsekretarz Stanu Zofia Szalczyk, Minister Rolnictwa i Rowoju Wsi zwrócił się do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o ustalenie, czy zachowania rynkowe podmiotów prowadzące skup porzeczki nie naruszają zasad konkurencji. Niezależnie od tych ustaleń planowane jest uruchomienie dla producentów porzeczki i wiśni pomocy de minimis. Resort rolnictwa pracuje także nad utworzeniem funduszu stabilizacji dochodów rolniczych, z którego zasobów korzystaliby producenci w przypadku drastycznego spadku cen na rynku.
Posłowie zdecydowali, że sytuacja na rynku zbóż i rzepaku zostanie omówiona na kolejnym posiedzeniu Komisji - w sierpniu.
W trakcie dyskusji towarzyszących posiedzeniu podnoszono kwestie konieczności konsolidacji producentów w grupy, które inwestowałyby w przechowalnie czy przetwórnie. Postulowano także powszechność systemu kontraktacji płodów rolnych oraz zwracano uwagę, że inwestycyjna pomoc dla przetwórców rolno-spożywczych w ramach PROW powinna być uzależniona od faktu związania się beneficjenta z dostawcami poprzez umowy kontraktacyjne. Padały także głosy o konieczności prowadzenia bilansu produkcji i spożycia produktów rolno-spożywczych w Polsce.
Kornel Pabiszczak
Biuro WIR w Poznaniu
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/