W środę 28 września br. odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie Plenarne Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu, której członkiem w kadencji 2019-2023 jest Dyrektor Biura WIR. Posiedzenie poprowadził Pan Profesor Józef Orczyk – Przewodniczący Rady. W spotkaniu uczestniczył również Pan Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz cała Dyrekcja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, wraz z pracownikami merytorycznymi.
Na początku posiedzenia, Rada zapoznała się z prezentacją Pani Kierownik Marceliny Rybak, dotyczącą badania w zakresie zapotrzebowania na kadry na powiatowych rynkach pracy, zgłaszanego przez pracodawców, oraz dostępności oferty edukacyjnej dla tych zawodów.
Badaniem tym objęto 10 największych pracodawców z każdego powiatu. Generują oni 14% wszystkich ofert pracy w powiecie, więc ich opinie są bardzo ważne. W badanym okresie we wszystkich powiatach wykazano wzrost zatrudnienia, jedynie w powiecie wrzesińskim odnotowano lekki spadek. Pracodawcy określili listę zawodów deficytowych, gdzie cały czas brakuje pracowników wykwalifikowanych. Nie są to tylko inżynierowie z wyższym wykształceniem, ale również pracownicy kluczowi, których trudno zastąpić. Deficyt pracowników wykwalifikowanych występuje m.in. w transporcie, logistyce, budownictwie i przemyśle.
W toku dyskusji po prezentacji, Członkowie Rady wskazali na kilka kwestii. Po pierwsze – czy szkoły z terenu powiatu pokrywają zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych? Powinien być przepływ informacji w tym względzie, aby szkoły kształciły w kierunkach, gdzie jest deficyt, a więc – będzie łatwiej absolwentom podjąć pracę. Po drugie – ze strony Barbary Kwapiszewskiej – Dyrektor WUP padło stwierdzenie, że obecnie brakuje chętnych na kursy i szkolenia. Trudno jest pozyskać osoby do przekwalifikowania czy przebranżowienia. Efektywność szkoleniowa spadła z 80 do 20%. Młodzi ludzie chcą od razu pracować i zarabiać, nie chcą się doszkalać. Wpływ na tę sytuację ma m.in. bezrobocie w Wielkopolsce, które jest najniższe w kraju (2,7%). Z kolei Profesor Józef Orczyk wskazał na ujawniający się inny trend, iż studenci studiów humanistycznych zaczynają poszukiwania konkretnego zawodu w szkole branżowej. Ponadto wielu nauczycieli zaczyna się przebranżawiać. W konkluzji dyskusji na ten temat Przewodniczący WRRP stwierdził, że każdy z nas musi się liczyć z tym, że jego kompetencje będą wymagały uzupełniania, wobec zmian zachodzących na rynku pracy.
W dalszej części posiedzenia, Członkowie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu zapoznali się z informacją nt. Europejskich Dni Pracy on-line 2022. Jest to ciekawe przedsięwzięcie, z bardzo ciekawymi ofertami, zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. Europejskie Dni Pracy „Work@PL2022” organizują w dniu 20 października 2022 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu wraz z Wojewódzkimi Urzędami Pracy w: Warszawie, Katowicach i Krakowie oraz przy współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Europejskie Dni Pracy „Work@PL2022” skierowane są do polskich pracodawców, którzy zainteresowani są dotarciem do osób poszukujących pracy z innych krajów UE/EFTA. Podczas wydarzenia zarejestrowani polscy pracodawcy otrzymują możliwość bezpośredniego kontaktu z osobami poszukującymi pracy za pośrednictwem indywidualnego czatu online oraz dostęp do aplikacji składanych przez zainteresowane osoby. W wydarzeniu mogą wziąć udział obywatele państw UE/EFTA, w tym również Polacy przebywający za granicą w tych państwach i planujący powrót do Polski. Wydarzenie odbędzie się na stronie www.europeanjobdays.eu/en/event/workpl2022 a uczestnictwo w wydarzeniu, zarówno zarejestrowanych polskich pracodawców, jak i poszukujących pracy z terenu UE/EFTA jest bezpłatne.
Przy omawianiu tego punktu zwrócono także uwagę na znacznie mniejsze zainteresowanie ofertami pracy za granicą. Na początku akcesji do Unii Europejskiej kandydaci z Polski szturmowali urzędy pracy w poszukiwaniu ofert pracy za granicą. Bardzo popularne były wówczas hiszpańskie oferty pracy w hotelach na Majorce. Obecnie jest zaledwie kilka chętnych osób rocznie. Z jednej strony znajomość języków sprawiła, że kandydaci sami znajdują sobie te oferty i nie potrzebują wsparcia urzędów pracy, a z drugiej strony – zwiększona atrakcyjność płacy w Polsce nie zachęca do wyjazdu za granicę. Polskie urzędy pracy działają w sieci europejskich ośrodków zatrudnienia i praktycznie każdego tygodnia spływają jakieś oferty pracy za granicą.
Na koniec posiedzenia Członkowie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu przyjęli do informacji Raporty i opracowania WUP w Poznaniu:
- Raport „Absolwenci rocznik 2020/2021” – ewentualne pytania do publikacji przesłanej w czerwcu br.
W wolnych głosach i wnioskach stwierdzono:
- przed nami trudny czas na rynku pracy; prawdopodobnie już w grudniu br. okaże się jakie zmiany zajdą na krajowym rynku pracy; pogorszenie nastrojów przedsiębiorców, w tym spadek zamówień, zerwanie łańcuchów dostaw oraz kłopoty zakładów energochłonnych mogą doprowadzić do redukcji zatrudnienia i wzrostu bezrobocia w kraju; redukcja zatrudnienia spodziewana jest także w sektorze usług,
- wobec zmian na rynku pracy jest potrzebna elastyczność czasu pracy; wobec trudności przedsiębiorców związanych z redukcją zamówień lub nieopłacalnością produkcji przy zwiększonych kosztach, konieczne jest wdrożenie narzędzi umożliwiających im utrzymanie miejsc pracy – mowa jest tu m.in. o 4- lub nawet 3-dniowym tygodniu pracy, przy jednoczesnym zmniejszeniu wynagrodzeń (przedsiębiorcy wskazują, że bez tych narzędzi będą zmuszeni do zwalniania pracowników),
- obecnie toczy się dyskusja na temat telepracy. W wyniku pandemii odsetek firm korzystających z pracy zdalnej wzrósł z 11 do 40%. Praca w domu stanowi jednak pewne obciążenia dla pracowników i należy to uregulować w przepisach.
Opracowanie: Grzegorz Wysocki, na podstawie materiałów Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/