W środę 23 marca odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Plenarne Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu. Stałym członkiem Rady jest Dyrektor Biura WIR Grzegorz Wysocki. Ze względów epidemiologicznych, spotkanie odbyło się w trybie on-line. Poprowadził je Pan Profesor Józef Orczyk – Przewodniczący Rady. W spotkaniu uczestniczył również Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.
Na początku posiedzenia, Rada zapoznała się z prezentacją na temat rynku pracy w okresie pandemii. Zebrane dane i wskaźniki pokazują, że Wielkopolska dobrze poradziła sobie z przejściem przez okres pandemii oraz zawirowań rynkowych podczas kolejnych lockdownów. Wysoki wskaźnik zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym (81,1%) świadczy o zaradności i przedsiębiorczości Wielkopolan. Osiągnęliśmy w tym względzie parametry unijne dla najlepiej rozwiniętych regionów UE.
Następnie WRRP w Poznaniu przeprowadziła głosowanie i przyjęła dwie uchwały:
- w sprawie wykazu zawodów, w których za przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników może być dokonywana refundacja kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
- w sprawie projektu Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia w Województwie Wielkopolskim na 2022 r. i Sprawozdania z wykonania Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia w Województwie Wielkopolskim na 2021 rok.
W kolejnym punkcie obrad, Wiceprzewodniczący WRRP Karol Pufal, reprezentujący Związek Rzemiosła Polskiego, przekazał informację o reakcjach na stanowisko Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu z dnia 8 grudnia 2021 r. w sprawie roli dualnego kształcenia zawodowego realizowanego w rzemiośle. W sprawę zaangażowali się Posłowie: Andrzej Grzyb i Tadeusz Tomaszewski, którzy wystosowali swoje interpelacje w tym zakresie. Rada wnioskowała o zmianę terminu składania dokumentów i organizację egzaminów dopiero po ukończeniu obowiązkowych zajęć edukacyjnych, czyli od końca maja. Konieczne jest ustalenie minimalnego czasu trwania nauki zawodu, np. do 33 miesięcy i stworzenie formalnej możliwości do przeprowadzenia skrócenia umowy, ale tylko do 33 miesięcy w przypadku młodocianych pracowników. Sytuacja ta jest niezwykle istotna również ze względu na fakt, iż przyszłoroczni kandydaci do egzaminów oraz następny rocznik w znacznej części całego okresu nauki zawodu nie mogli realizować jej w sposób pełny ze względu na czas pandemii Covid-19. Z przekazanych odpowiedzi wynika, że Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podejmą ten temat dalej. W toku dyskusji Rada postanowiła wystosować podziękowanie Posłom za zaangażowanie w tym temacie.
W wolnych głosach i wnioskach Rada zajęła się tematem rynku pracy w obliczu wojny w Ukrainie. Z jednej strony nastąpił odpływ siły roboczej z takich działów, jak przemysł, budownictwo i transport, gdyż mężczyźni wrócili do obrony kraju. Z drugiej – nastąpił duży napływ uchodźców, głównie kobiet i dzieci. To rodzi wyzwania, problemy, ale również – szanse. Powiatowe Urzędy Pracy czekają na środki na aktywizację zawodową uchodźców. Potrzebne są środki na szkolenia, głównie językowe oraz przekwalifikowanie zawodowe. Uchodźcy sami szukają pracy, nie chcą być obciążeniem dla osób, u których się zatrzymali. Części powstałych vacatów nie da się zastąpić, gdyż były domeną mężczyzn, jednak część z pewnością mogą wypełnić kobiety (handel, gastronomia, hotelarstwo, usługi, rolnictwo, ogrodnictwo, itp.). Samorządy potrzebują środków na aktywizację zawodową cudzoziemców i oczekują wsparcia rządu w tym zakresie. Z pewnością środki te zostaną wydane lepiej w samorządach niż w Warszawie.
Po wyczerpaniu porządku obrad, zebrani złożyli sobie życzenia na nadchodzące Święta Wielkanocne. Następne posiedzenie Plenarne Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu odbędzie się w czerwcu
Materiały informacyjne z posiedzenia WRRP w Poznaniu w dniu 23.03.2022 r.:
- Analiza porównawcza wielkopolskiego rynku pracy względem krajowego w latach 2019-2021.
- Podział środków Funduszu Pracy przydzielonych na 2022 r. dla samorządów powiatowych Wielkopolski.
- Sprawozdanie z działalności WRRP w Poznaniu w 2021 r.
- Plan działań na rzecz zatrudnienia w województwie wielkopolskim na 2022 rok.
- Barometr zawodów 2022 - raport podsumowujący badanie w województwie wielkopolskim.
- Wyniki Barometru zawodów na 2022 r. w województwie wielkopolskim.
Opracowanie: Grzegorz Wysocki, na podstawie materiałów Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/