W ramach Konsorcjum z Centrum Doradztwa Rolniczego oraz Ośrodkami Doradztwa Rolniczego Wielkopolska Izba Rolnicza organizuje cykl bezpłatnych jednodniowych spotkań mających odbyć się w każdym powiecie województwa wielkopolskiego. Na terenie powiatu jarocińskiego pierwsze z zaplanowanych szkoleń odbyło się w Świetlicy Wiejskiej w Goli (gm. Jaraczewo) w dniu 27 września br. Wzięli w nim udział rolnicy zarówno z gminy Jaraczewo jak i powiatu jarocińskiego.
W szkoleniach uczestniczą rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, osoby zatrudnione w rolnictwie, właściciele lasów, wnioskodawcy lub beneficjenci operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Celem szkoleń jest odtwarzanie, ochrona i wzbogacanie ekosystemów powiązanych z rolnictwem i leśnictwem, obejmujące następujące cele szczegółowe – odtwarzanie, ochrona i wzbogacanie różnorodności biologicznej, w tym na obszarach Natura 2000 i obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami, oraz rolnictwa o wysokiej wartości przyrodniczej, a także stanu europejskich krajobrazów.
Program szkolenia obejmował następującą tematykę:
- Obowiązek ochrony różnorodności biologicznej w przepisach UE i przepisach krajowych;
- Ochrona bioróżnorodności a ochrona środowiska;
- Zasady i metody ochrony bioróżnorodności w rolnictwie;
- Zasady integrowanej ochrony roślin;
- Systemy produkcji uwzględniające zasady bioróżnorodności i zapewniające jakość surowców rolniczych;
- Realizacja wyznaczonych dla sektora rolnego celów i zadań w „Programie ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej wraz z Planem działań na lata 2015–2020”;
- Działania wdrażane w ramach PROW 2014–2020 przyczyniających się do ochrony różnorodności biologicznej oraz korzyści z ich realizacji, zarówno dla rolników, jak i środowiska oraz korzyści stosowania prośrodowiskowych systemów produkcji rolnej.
Oprócz tej tematyki, prowadzący omówił założenia Krajowego Programu Strategicznego, ze szczególnym uwzględnieniem ekoschematów i dobrostanu zwierząt. Te kwestie są bardzo ważne, gdyż dotyczą zmian wymogów realizowanych przy ubieganiu się o płatności bezpośrednie. Jest to nowe podejście do produkcji rolniczej uwzględniające dbałość o środowisko. Dzięki realizacji przez rolników konkretnych działań, otrzymają oni dodatkowe wsparcie finansowe będące formą rekompensaty za utracone plony. Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj. Natomiast szczegółowe wyliczenia płatności dla gospodarstw (Kalkulator autorstwa Pawła Dopierały – kierownika Biur Powiatowych WIR w Gostyniu i Lesznie) znajdą Państwo tutaj
Kolejne spotkanie na terenie powiatu jarocińskiego zaplanowano na 18 października w Bieździadowie gm. Żerków. Zapisy osób zainteresowanych udziałem w szkoleniu prowadzi Biuro Powiatowe WIR w Jarocinie: 62 747 66 66/ 574 470 720.
Opracowanie: Robert Hyżorek
Zdjęcia: Robert Hyżorek, Żaneta Zawisła
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/