Interpelacja w sprawie symptomów wystąpienia suszy rolniczej w 2019 roku
Jak wynika z przekazów medialnych, sygnałów zgłaszanych do biur poselskich, a także mojego osobistego doświadczenia, sytuacja na polach uprawnych jest bardzo zła, a powodem tego stanu rzeczy są znaczne niedobory wody. W mojej ocenie ponownie, jak w roku 2018 jesteśmy zagrożeni suszą rolniczą także i teraz. Już teraz – w kwietniu – rolnicy sygnalizują, jak bardzo zły jest stan ich pól. Rolnicy wskazują, że sytuacja w wielu regionach kraju jest tragiczna.
Z całą pewnością wszyscy mamy w pamięci zeszłoroczną suszę rolniczą i jej skutki. Wszystko wskazuje na to, że również i rok 2019 nie będzie pod tym względem bardziej łaskawy dla rolników. Od kilku tygodni nie nastąpiły poważne opady deszczu, a te które spadły były przelotne i nikłe. Nie jest to w żadnym wypadku wystarczająca ilość wilgoci, która po prostu zbyt szybko parowała. Taka sytuacja w sposób szczególny źle wpływa na rośliny ozime i jare, a wiele nowych zasiewów ulegnie suszy.
Pola nie mają rezerw wody z zimy. W marcu spadło niewiele wody, a w kwietniu – do tej pory – sytuacja nie poprawiła się. Synoptycy wskazują na to, że szanse wystąpienia obfitego deszczu w najbliższym czasie są bardzo małe, a ponadto nad Polskę nadciąga fala gorącego powietrza znad Afryki, co będzie skutkowało wzrostem temperatur. Złą sytuację potęgują występujące w całej Polsce silne wiatry, ponieważ prądy powietrzne wzmacniają skutki suszy.
Plony będą niższe. Rolnicy stracą dużo pieniędzy. Stanowi to realne zagrożenie dla funkcjonowania gospodarstw. Sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu, wszak mamy dopiero końcówkę kwietnia. Niedobory wody będą implikować występowanie znacznych strat w plonach.
Biorąc powyższe pod uwagę, proszę o odpowiedź na pytania:
(1) Środki finansowe w jakiej ilości zabezpieczono na poczet zwalczania skutków potencjalnej suszy w roku 2019?
(2) W jaki sposób rząd zamierza zminimalizować straty, które polscy rolnicy poniosą z powodu tegorocznej ewentualnej suszy rolniczej?
(3) Jakie działania zostały podjęte na dzień dzisiejszy celem niwelowania potencjalnych negatywnych skutków suszy rolniczej w roku 2019?
(4) Czy w ocenie Pana Ministra można skutecznie przeciwdziałać skutkom suszy na podstawie doświadczeń nabytych w roku 2018? Czy opracowano odpowiednie mechanizmy zapobiegania takim sytuacjom jak na przykład w Powiecie Brzeskim na Opolszczyźnie, gdzie faktyczna susza rolnicza w roku 2018 była, jednak na podstawie biurokratycznych norm ostatecznie jej nie stwierdzono, a rolnicy ponieśli z tego tytułu znaczne straty?