Na swoim posiedzeniu w dniu 6 marca br. Sejm debatował nad zmianami ustawy Prawo Łowieckie. Po burzliwej dyskusji przegłosowano między innymi:
- zakaz płoszenia zwierząt (poza polowaniami i odłowami) oraz szkolenia psów i ptaków łowczych na żywych zwierzętach,
- możliwość dokarmiania zwierząt,
- nadal można używać amunicji ołowiowej,
- nie będzie kar za utrudnianie polowania,
- wprowadzono zakaz polowań zbiorowych w parkach narodowych,
- odległość od zabudowań, przy której można strzelać wynosi minimum 150 m,
- wprowadzono zakaz udziału w polowaniach osób do 18 roku życia,
- brak konieczności badań okresowych dla osób posiadających broń palną,
- możliwość zakazu polowania na prywatnym terenie, jeśli jego właściciel złoży, oświadczenie w tej sprawie do starosty. Nie będzie tam szacowanych strat i wypłaty odszkodowań.
- Łowczy Krajowy powoływany będzie przez Ministra Środowiska,
- Wprowadzono zakaz odstrzałów redukcyjnych w formie polowań zbiorowych, polowań z naganką, polowań z użyciem psów oraz nęcenia zwierząt.
- przedstawiciel izby rolniczej ma być członkiem zespołu do przygotowania projektu uchwały marszałka o podziale na obwody łowieckie
- rozwiązanie umowy dzierżawy obwodu łowieckiego może nastąpić po zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Łowieckiego albo na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego lub na wniosek właściwej izby rolniczej - w przypadku nieusprawiedliwionego niezrealizowania przez dzierżawcę obwodu łowieckiego rocznego planu łowieckiego na poziomie co najmniej 80% określonej w tym planie minimalnej liczby zwierzyny grubej do pozyskania, w każdym z trzech następujących po sobie łowieckich lat gospodarczych
- w sporządzaniu inwentaryzacji zwierzyny mogą brać udział właściwi nadleśniczowie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz przedstawiciel właściwej izby rolniczej. Dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego zawiadamia właściwych nadleśniczych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz właściwą izbę rolniczą o miejscu i terminie sporządzenia inwentaryzacji zwierzyny. Niestawiennictwo przedstawiciela właściwej izby rolniczej nie wstrzymuje sporządzenia inwentaryzacji.
Opracowanie Paweł Dopierała
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/