Z ANDRZEJEM GRZYBEM, posłem do Parlamentu Europejskiego rozmawia Anetta Przespolewska
Na czym polega uproszczony system dopłat dla gospodarstw do 5 ha? Czy będzie on korzystny, czy raczej rolnik będzie musiał ryzykować?
System uproszczony ma zastąpić wszystkie inne komponenty dopłat. Ten system będzie dobrowolny dla państw członkowskich i rolników. Dotyczyć ma rolników posiadających gospodarstwa do 5 ha powierzchni. Płatność będzie obliczona przez pomnożenie średniej płatności na 1ha, razy ilość ha w gospodarstwie. Państwo członkowskie może również przyjąć, że będzie to 0,25 średniej płatności krajowej na gospodarstwo rolne. W Polsce przewiduje się wprowadzenie pierwszego sposobu liczenia, gdzie wysokość wspomnianej płatności będzie proporcjonalna do wielkości gospodarstwa. Maksymalna kwota pomocy będzie mogła wynieść 1.250 euro. Uczestnicy tego systemu nie będą poddawani wymogom w zakresie wzajemnej zgodności i zostaną zwolnieni z dokumentowania osiągnięcia celów związanych z zazielenieniem. Łącznie system prawny w budżecie na dopłaty bezpośrednie nie powinien przekroczyć 10%. Gospodarstwa te będą mogły również korzystać ze wsparcia na doradztwo oraz restrukturyzacje w regionach, gdzie istnieje dużo małych gospodarstw. System będzie prostszy, bo mniej biurokracji, a wniosek złożony jeden raz na okres finansowania.
Czy prawdą jest, że młodzi rolnicy mają otrzymywać o 25% wyższe dopłaty? Młodzi, czyli kto? Czy ustalone są już jakieś wytyczne, jaki rolnik się „załapie”?
Na wsparcie dla młodych rolników w państwach członkowskich ma być przeznaczone 2% środków przyznanych państwom członkowskim. Ten wskaźnik jest obowiązkowy dla wszystkich państw członkowskich. Płatność przedstawiona dla młodych rolników powinna być zasilona dodatkowymi 25% przez pięć lat od rozpoczęcia działalności rolniczej. Wsparcia będzie można udzielić przy gospodarstwach od 25 - 90 ha.Wielkość gospodarstwa ustali państwo członkowskie. Podwyższoną płatność otrzymają młodzi rolnicy, którzy nie ukończyli 40 lat i którzy gospodarują nie dłużej niż 5 lat. To ważne wsparcie, bo obecnie w UE 4,5 mln rolników (30%) ma zastąponad 65 lat, a 6% - do 35 lat.
Co z modernizacją gospodarstw? Ogólnopolskie media podały, że Ministerstwo Rolnictwa zastanawia się nad obniżeniem kwoty 300.000 zł, tak, aby więcej osób skorzystało z tego programu. Czy znane są już jakieś konkretne wytyczne? Czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest korzystne dla polskiego rolnictwa? Jakie warunki musi spełnić beneficjent, aby uzyskać środki i na co będzie mógł je przeznaczyć?
Utrzymane zostaną działania związane z modernizacją gospodarstw rolnych. Konkretne rozwiązania są w formie finalnej debaty na poziomie państw członkowskich. Rzeczywiście, takie propozycje obniżenia są dyskutowane oraz propozycja dla mniejszych gospodarstw, które były wyłączone z tego procesu do 2013 roku.
Pomoc dla małych gospodarstw do 15.000 euro. Czy prawdą jest, że taki rolnik, który dostanie tę pomoc, nie będzie musiał szczegółowo wskazywać, na co przeznaczył pieniądze? Ważne będzie tylko, że zrealizował zamierzony cel. Proszę powiedzieć, czy znane są szczegóły tego programu? Jeśli tak, to proszę je wyjawić?
Istotnie rozważa się taką propozycję wydzielenia w ramach programu modernizacji gospodarstw puli dla małych gospodarstw. Kwota jest przedmiotem dyskusji, ale warunki byłyby podobne jak przy modernizacji gospodarstw. Niemożliwy jest program podobny do wsparcia gospodarstw niskotowarowych, ponieważ program ma przynieść konkretne efekty modernizacyjne.