Pomoc suszowa 2019 dla rybaków śródlądowych

Wypłata pomocy za ubiegłoroczną suszę dla rolników przeciąga się o kolejne miesiące. W gronie czekających na pomoc są także rybacy śródlądowi, którzy w ubiegłym roku zostali pominięci przez Ministerstwo Rolnictwa z możliwości ubiegania się o rekompensaty. Jednakże takie wsparcie zostało im obiecane przez rząd w grudniu ubiegłego roku. Rybacy musieli uzbroić się w cierpliwość, gdyż dopiero w środę 17 czerwca Minister Rolnictwa poinformował, że rybacy, którzy prowadzili hodowlę ryb w stawach na obszarach dotkniętych ubiegłoroczną suszą lub powodzią, będą mogli starać się o pomoc finansową.

1

Nabór wniosków o udzielenie pomocy dla tej grupy rolników będzie trwał od dnia 1.07.2020 r. do dnia 15.07.2020 r. Pomoc ma objąć wszystkich podatników podatku rolnego, którzy w 2019 r. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła w 2019 r. susza lub powódź, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Stawka pomocy wynosić będzie 300 zł na 1 ha powierzchni gruntów pod stawami zarybionymi. Wysokość pomocy dla poszczególnych podatników podatku rolnego będzie ustalana jako iloczyn powierzchni gruntów pod stawami zarybionymi oraz stawki pomocy na 1 ha tej powierzchni. Wysokość pomocy dla jednego podatnika podatku rolnego nie może być większa niż równowartość w złotych 30 tys. euro.

Wnioski będzie można złożyć do właściwego kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wraz z wnioskiem załączyć trzeba będzie m.in. oświadczenie o złożeniu do Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie formularza sprawozdania (RRW-22), zawierającego zestawienie dotyczące powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli za 2017 i 2018 r.

Formularze wniosku będą umieszczone na stronie ARiMR w późniejszym terminie.

Maria Deresińska
Źródło: strona internetowa MRiRW

Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: pomocy; będzie; którzy; powierzchni; rybnych; podatku; stawach; suszowa; gruntów; rolnego; rybaków; podatników; będą; hodowlę; wysokość; rolnictwa; prowadzili; stawami; rol;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »