Podczas pobytu w Królestwie Arabii Saudyjskiej (KAS) podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra uczestniczył w wielu ważnych spotkaniach związanych z polsko-saudyjską współpracą w dziedzinie rolnictwa. Podczas rozmów w Rijadzie wiceministrowi Cieciórze towarzyszył główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk oraz zastępca dyrektora Departamentu Wsparcia Eksportu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Adrian Gawłowski.
W czasie swojej wizyty 11-12 czerwca 2023 r. wiceminister Krzysztof Ciecióra wziął udział w IV posiedzeniu polsko-saudyjskiej komisji wspólnej i polsko-saudyjskim forum biznesu. Odbył też spotkania z przedstawicielami kierownictwa saudyjskich resortów handlu oraz środowiska, wody i rolnictwa.
Perspektywy polsko-saudyjskiej współpracy rolniczej
Podczas rozmów z partnerami saudyjskimi podsekretarz stanu w MRiRW podkreślał potencjał polskiego sektora rolno-spożywczego jako solidnego i wiarygodnego dostawcy żywności do KAS. Na posiedzeniu komisji wspólnej szczególnie podkreślono wagę i perspektywiczny charakter polsko-saudyjskiej współpracy rolniczej.
Stronie polskiej zależy na zwiększeniu eksportu rolnego do KAS. Minister Handlu KAS zwrócił uwagę, że kraj ten importuje zboże z Australii, natomiast nie wyklucza możliwości dywersyfikacji tego importu.
Gotowość Polski do zwiększenia eksportu
Podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra podkreślił, że Polska jest znaczącym producentem i eksporterem towarów rolnych, w tym drobiu, mleka, wołowiny. Dodał, że jesteśmy gotowi do zwiększenia wartości i wolumenu eksportu rolnego na rynek saudyjski, który jest dla nas bardzo ważny.
Wiceminister zapowiedział, że polskie firmy zaprezentują konkretną ofertę podczas targów Foodex Saudi organizowanych w Rijadzie we wrześniu tego roku.
Współpraca instytutów badawczych
Wiceminister Ciecióra zadeklarował też gotować instytutów badawczych nadzorowanych przez MRiRW do współpracy z saudyjskimi partnerami. W związku z zainteresowaniem strony saudyjskiej potwierdził gotowość strony polskiej do dzielenia się wiedzą w obszarze pszczelarstwa, rolnictwa ekologicznego i rozwoju obszarów wiejskich.
Stanowisko strony saudyjskiej
Ważnym punktem wizyty było spotkanie wiceministra Ciecióry z wiceministrem środowiska, wody i rolnictwa KAS. Odbyło się ono w bardzo dobrej atmosferze i miało konstruktywny charakter. Rozmówcy potwierdzili zainteresowanie zacieśnieniem współpracy w sprawach rolnych ze szczególnym naciskiem na rozwój handlu, ale też wymianę wiedzy i doświadczeń.
Wiceminister wody, środowiska i rolnictwa KAS potwierdził, że kraj ten jest zmuszony importować większość towarów rolnych, a Polska jest jednym z dostawców tego asortymentu do KAS. Szczególne perspektywy rozwoju importu z polskimi partnerami strona saudyjska dostrzega w sektorze pszenicy i jęczmienia, mięsa czerwonego, czy też owoców. KAS jest natomiast zainteresowane eksportem do Polski daktyli i produktów rybołówstwa.
Wiceministrowie zgodzili się, że impulsem do pogłębienia współpracy będzie podpisanie negocjowanego obecnie memorandum o porozumieniu dotyczącego współpracy rolniczej.
Wiceminister Ciecióra zaprosił swojego rozmówcę do złożenia wizyty w Polsce w celu zapoznania się z osiągnięciami i nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w polskim rolnictwie.
Polski eksport rolno-spożywczy do KAS
W 2022 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych do KAS wyniosła 520,7 mln EUR. Głównymi towarami eksportowanymi do KAS w 2022 r. były: wyroby tytoniowe, chleb, pieczywo cukiernicze, ciasta i ciastka, pszenica i meslin, przetwory spożywcze, sery i twarogi.
Zdjęcia (4)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/