Minister Grzegorz Puda, rozmawiał dziś z minister rolnictwa Portugalii Marią do Céu Antunes, która w obecnym półroczu przewodniczy pracom Rady UE.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy prezydencji portugalskiej, w związku z faktem, iż podczas ostatniego, majowego posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli i trwającego równocześnie tzw. super-trilogu nie osiągnięto kompromisu w zakresie reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Wiele kluczowych kwestii pozostało nieuzgodnionych.
Dzisiejsze spotkanie miało na celu przedstawienie priorytetów Polski w zakresie reformy WPR, określenie głównych rozbieżności w podejściu do niektórych rozwiązań oraz zbliżenie stanowisk, tak, aby umożliwić prezydencji sfinalizowanie prac nad reformą WPR w czerwcu br.
Rozmowy miały charakter techniczny, gdyż na obecnym, końcowym etapie negocjacji doprecyzowania wymagają już tylko bardzo szczegółowe elementy przyszłej WPR.
Minister Grzegorz Puda wyraził swoje poparcie dla Prezydencji w jej dążeniu do osiągnięcia kompromisu. Niemniej jednak zaznaczył, że Polsce zależy szczególnie na instrumentach, które mają duże znaczenie w systemie wsparcia gospodarstw rodzinnych, utrzymania różnorodności unijnej produkcji rolnej, miejsc pracy w rolnictwie oraz zrównoważonych systemów produkcji. Tym samym, nie zaakceptujemy rozwiązań, które nie będą korzystne dla polskich rolników, utrudnią wdrażanie zreformowanej WPR lub przyczynią się do zwiększenia obciążeń biurokratycznych.
– Musimy zagwarantować państwom członkowskim większą elastyczność, co pozwoli ograniczyć ryzyko niewykorzystania i utraty środków. Nie jest również uzasadnione dodawanie zapisów, które będą skutkowały nierównym traktowaniem państw członkowskich – podkreślił na zakończenie spotkania minister Puda.
Zdjęcia (2)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/