Sekretarz stanu w MRiRW Ryszard Bartosik uczestniczy w wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy w Afryce. Na początek polska delegacja odwiedziła Nigerię. Ważnym punktem wizyty w Abudży było podpisanie przez wiceministra Ryszarda Bartosika memorandum o polsko-nigeryjskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa.
Jest to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta RP w Nigerii od 60 lat, tj. od momentu ustanowienia relacji dyplomatycznych między naszymi państwami.
Memorandum o współpracy
– Liczymy, że implementacja zapisów tego dokumentu przyczyni się do zdynamizowania bilateralnej współpracy dotyczącej sektora rolnego zarówno w odniesieniu do rozwoju wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi, jak i zacieśnienia relacji naukowo-badawczych – powiedział wiceminister Bartosik.
Memorandum, podpisane przez wiceministra Bartosika i zajmującego analogiczne stanowisko przedstawiciela kierownictwa resortu rolnictwa w Nigerii, wpisuje się też w realizację umowy o strategicznym dialogu z Nigerią (Nigeria jest jedynym państwem afrykańskim, z którym Polska jest związana taką umową). Będzie ono miało kluczowe znaczenie z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.
Temat rozmów
Podczas rozmów z partnerami nigeryjskimi zaznaczono, że zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej współpraca z państwami, które dotychczas importowały żywność z Ukrainy, jest kluczowa dla Polski. Nie ma wątpliwości, że Rosja zmierza do doprowadzenia do globalnego kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego. W tym kontekście podkreślono zainteresowanie polskich firm rolno-spożywczych rynkiem nigeryjskim i gotowość do rozszerzenia polskiej oferty eksportowej.
Wymiana handlowa z Nigerią
Polska odnotowuje dodatnie saldo w wymianie handlowej artykułami rolno-spożywczymi z Nigerią. W 2021 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych do Nigerii wyniosła ponad 24 mln EUR. Główne towary w eksporcie to: mleko i śmietana w proszku, słód palony, przetwory spożywcze i serwatka. Według wstępnych danych w okresie styczeń – czerwiec 2022 r. wartość eksportu do Nigerii wyniosła 46,6 mln EUR (w stosunku do ok. 5,8 mln w analogicznym okresie w 2021 r.).
Zdjęcia (3)
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl