Sekretarz stanu w MRiRW Ryszard Bartosik spotkał się dzisiaj z ambasadorem Uzbekistanu w Polsce Bakromem Babajewem. Spotkanie zostało zorganizowane na prośbę strony uzbeckiej.
Memorandum o polsko-uzbeckiej współpracy w dziedzinie rolnictwa
Sekretarz stanu Ryszard Bartosik pozytywnie ocenił dotychczasową współpracę bilateralną w dziedzinie rolnictwa miedzy Polską a Uzbekistanem. Nasze kontakty są realizowane zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim. Wiceminister podkreślił znaczenie, podpisanego w styczniu bieżącego roku w Berlinie, memorandum o polsko-uzbeckiej współpracy w dziedzinie rolnictwa. Wyraził nadzieję, że dokument ten przyczyni się do intensywnego rozwoju efektywnej kooperacji i będzie stanowił podstawę do podejmowania wspólnych inicjatyw. Ryszard Bartosik dodał, że ważnym forum rozwoju dobrych kontaktów może być polsko-uzbekistańska grupa robocza ds. współpracy w obszarze rolnictwa, utworzona na mocy memorandum.
Wiceminister Bartosik zwrócił też uwagę na duży potencjał rozwoju wzajemnej wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi z Uzbekistanem. W tym kontekście przekazał postulaty dotyczące zniesienia ograniczeń w dostępie do rynku uzbeckiego dla mięsa (w tym wieprzowego) z Polski.
Priorytet – rozwój wzajemnego handlu rolnego
Ambasador Bakrom Babajew z uznaniem odniósł się do osiągnięć polskiego sektora rolno-spożywczego i podkreślił, że strona uzbecka uważa Polskę za lidera regionalnego w tej dziedzinie. W związku z tym wyraził szczególne zainteresowanie zapoznaniem się z naszymi doświadczeniami w zakresie hodowli i kwarantanny roślin oraz kształcenia rolniczego. Priorytetem jest natomiast rozwój wzajemnego handlu rolnego.
Ambasador przekazał na ręce wiceministra Bartosika zaproszenie na Międzynarodową Konferencję Bezpieczeństwa Żywnościowego w Samarkandzie (7-8 września 2023 r.). Poinformował też o planowanej na jesieni br. wizycie ekspertów uzbeckich zainteresowanych tematyką rejestracji nawozów mineralnych.
Polsko-uzbecka wymiana handlowa
W 2022 r. wartość polskiego eksportu do Uzbekistanu wyniosła 39 mln EUR, co stanowiło wzrost o 31,6%. Eksportowaliśmy głównie mięso, podroby drobiowe, produkty używane do karmienia zwierząt, skrobie. W okresie I-V 2023 r. wartość eksportu do Uzbekistanu wyniosła około 26 mln EUR (wzrost o 100% w stosunku do analogicznego okresu 2022 r.).
Zdjęcia (5)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/