– Polska jest liczącym się w Unii Europejskiej i na świecie producentem i eksporterem produktów rolno-spożywczych – podkreślił sekretarz stanu Stefan Krajewski podczas seminarium branżowego z udziałem polskich eksporterów i jordańskich importerów jabłek. – Dlatego cieszy nas sukcesywnie rosnący poziom eksportu polskich jabłek na rynek jordański - dodał wiceminister.
Czas na jabłka z Europy
Dzisiejsze wydarzenie jest częścią kampanii pt. „Czas na jabłka z Europy”, którą Związek Sadowników RP od trzech lat realizuje na rynkach Jordanii i Egiptu.
W spotkaniu uczestniczyli też: przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i przewodniczący Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Głównym celem spotkania było omówienie możliwości zwiększenia eksportu polskich jabłek do Jordanii oraz zidentyfikowanie ewentualnie występujących problemów przy eksporcie tych owoców.
Prezentacja polskiej oferty eksportowej
Sekretarz stanu Stefan Krajewski zapewnił, że Polska gotowa jest do zwiększania wolumenu oraz poszerzenia asortymentu eksportowanych produktów na rynek Jordanii.
Polscy eksperci zaprezentowali dane dotyczące eksportu jabłek z Polski do Jordanii, podkreślając, że wysyłana jest tam największa liczba jabłek wśród odbiorców w regionie Bliskiego Wschodu. Przedstawione zostały także informacje nt. szerokiej oferty wysokiej jakości produktów spożywczych wytwarzanych w Polsce.
Stanowisko strony jordańskiej
Jordańscy importerzy potwierdzili chęć wzmacniania bilateralnych relacji handlowych z polskimi kontrahentami. Poinformowali o zainteresowaniu zwiększeniem poziomu importu produktów rolno-spożywczych z Polski. Polskie jabłka obecne na rynku Jordanii są cenione ze względu na wysoką jakość i wyjątkowe walory smakowe.
Wyniki polskiego eksportu rolno-spożywczego do Jordanii
W 2023 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych do Jordanii wyniosła blisko 40 mln EUR. Towarami eksportowanymi do Jordanii w 2023 r. były: jabłka, gruszki i pigwy, świeże, sery i twarogi, mleko i śmietana oraz chleb, bułki i pieczywo cukiernicze. Od stycznia do lipca 2024 r. wartość eksportu do Jordanii wyniosła ponad 18 mln EUR. Struktura towarowa w tym okresie była podobna do analogicznego okresu 2023 r. Pierwszym produktem spożywczym eksportowanym z Polski do Jordanii są jabłka.
Zdjęcia (4)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/