Z początkiem 2025 roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej po raz drugi - po trzynastu latach od pierwszej Prezydencji i dwudziestu latach od wejścia do Unii Europejskiej. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele polskiego rządu zaprezentowali priorytety polskiej Prezydencji oraz jej logo i motto. Przedstawiono również ambitny program, którego głównym celem jest realizacja kluczowych zadań skupiających się wokół tematu bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo, Europo!
Mając na uwadze szereg poważnych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska, fundamentem działań polskiej Prezydencji w 2025 roku będzie bezpieczeństwo w siedmiu wymiarach: zewnętrznym, energetycznym, ekonomicznym, żywnościowym, zdrowotnym, informacyjnym i wewnętrznym. Dlatego też hasło towarzyszące polskiemu przewodnictwu w Radzie UE brzmi „Bezpieczeństwo, Europo!”. Podkreśla ono polską determinację, aby kontekst bezpieczeństwa był zawsze brany pod uwagę w fundamentalnych dla Europy sprawach. Poszczególni ministrowie będą w najbliższym czasie przedstawiać priorytety w swoich obszarach odpowiedzialności. Natomiast wiadomo już, że w odniesieniu do bezpieczeństwa żywnościowego, nacisk będzie kładziony na przyszłość konkurencyjnego i odpornego na kryzysy rolnictwa. Działania UE powinny chronić jego wrażliwe sektory oraz gwarantować przestrzeganie przez producentów spoza UE unijnych standardów jakości i bezpieczeństwa żywności oraz zrównoważonego rozwoju. Polska Prezydencja będzie dążyć do kształtowania silnej Wspólnej Polityki Rolnej, która powinna zachęcać, a nie zmuszać rolników do podejmowania działań chroniących środowisko oraz wskazywać korzyści ze zwalczania i zapobiegania skutkom zmian klimatu.
„Żywność jest produktem strategicznym (…) musimy wzmocnić i dyskutować o Wspólnej Polityce Rolnej, tak żeby nasze rolnictwo było jak najbardziej konkurencyjne, ale z tym także jest związany dostęp konsumentów w całej Europie do dobrej jakości żywności” – podkreślił na konferencji minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka.
Logo polskiej Prezydencji
Logo Prezydencji przedstawia Polską flagę przenikającą litery EU, co odzwierciedla ponad 20- letnie członkostwo Polski we Wspólnocie oraz partnerstwo i synergię. Podkreśla ono sprawność działania Polski w kraju i za granicą, skuteczność w budowaniu spójności UE oraz umacnianiu sojuszy międzynarodowych. Czerpie inspirację z najnowszej historii Polski. Symbolizuje odrodzenie polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, odnosi się do najlepszych tradycji Solidarności, oraz wpisuje się w szerszy kontekst powrotu Polski do głównego nurtu debaty europejskiej. Twórcą logo jest Jerzy Janiszewski - ten sam artysta, który stworzył symbol Solidarności w 1980 roku, a także poprzedni symbol polskiej Prezydencji z 2011 roku.
Kalendarz wydarzeń
Kalendarz polskiej Prezydencji obejmuje oficjalne i nieformalne spotkania odbywające się w Polsce, Brukseli, ale i na całym świecie, w tym posiedzenia wysokiego szczebla, spotkania urzędnicze, eksperckie oraz wydarzenia organizowane w ramach programu kulturalnego. Przez nadchodzące pół roku, w samej Polsce odbędą się 22 rady nieformalne (spotkania ministrów), ponad 300 oficjalnych spotkań towarzyszących, a nasz kraj odwiedzi ponad 40 tysięcy gości z całej Europy, między innymi szefowie i ministrowie rządów krajów członkowskich UE. Należy zaznaczyć, że kalendarz nie jest zamknięty i wciąż można składać wnioski o przyznanie danemu wydarzeniu patronatu polskiej Prezydencji. Główne krajowe wydarzenia będą odbywały się w Warszawie, ale zaplanowano też spotkania w całym kraju – w ponad 20 miastach, od Zakopanego po Sopot. Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony polskiej Prezydencji2025: www.poland25.eu.
Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
https://www.gov.pl/web/ijhars