W pierwszy weekend sierpnia br. w austriackim Piber odbyły się Mistrzostwa Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi. Polacy zdobyli dwa srebrne medale: drużynowo i indywidualnie – Weronika Kwiatek. To wydarzenie, które zdarzyło się w polskim sporcie jeździeckim po raz pierwszy w historii.
Srebrny medal polskiej drużyny, to pierwszy po 21 latach sukces. Wówczas Polska zdobyła srebrny medal drużynowy w powożeniu zaprzęgami parokonnymi na Mistrzostwa Świata, które odbyły się w 1995 r. w Poznaniu. Polska drużyna wystąpiła w składzie: Weronika Kwiatek z koniem Bartnik – luzak Maciej Mazurek, Bartłomiej Kwiatek z koniem Sonet – luzak Daniel Kłosowski oraz Marcin Kilańczyk z koniem Prymus – luzak Filip Nowacki. Była to najmłodsza drużyna ze wszystkich startujących w mistrzostwach świata.
Do srebra drużynowego również srebrny medal indywidualnie dorzuciła Weronika Kwiatek, startując z tym samym koniem i luzakiem co w drużynie. 30-letnia zawodnicza jest jedną z najmłodszych, która odniosła tak ogromny sukces. Warto dodać, że zdobywając srebrny medal powtórzyła sukces swojego brata – Bartłomieja z włoskiego Pratoni del Vivaro z 2010 r.
Weronika Kwiatek to bez wątpienia Pierwsza Dama Polskiego Powożenia, gdyż oprócz dwóch zdobytych medali, pełniła również (od początku bieżącego roku) funkcję trenera kadry, przygotowując ekipę do startu w mistrzostwach świata.
Zdobyte medale potwierdzają coraz wyższą pozycję polskich zaprzęgów w hierarchii tego sportu. Warto podkreślić, że Polacy swoje sukcesy osiągnęli na koniach z polskiej hodowli, m.in. rasy śląskiej, której największa hodowla znajduje się w Stadzie Ogierów w Książu oraz koniu szlachetnej półkrwi, który został wyhodowany w Państwowej Jednostce – Stadninie Koni Pępowo. Można więc śmiało użyć stwierdzenia, że zaprzęgi przecierają szlaki polskiemu jeździectwu.
Sudecki Ludowy Klub Sportowy KSIĄŻ
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl