Trwa serial nawozowy
Zapowiadane dopłaty opóźniają się. Polska strona złożyła po raz kolejny wniosek do Komisji Europejskiej o uruchomienia tego mechanizmu, tym razem w ramach pomocy dla poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie sektorów. Jak zapowiedział Komisarz Wojciechowski, wniosek ten będzie rozpatrzony bardzo szybko. O szczegółach pomocy mogą Państwo przeczytać w naszym artykule, który jest dostępny tutaj.
Codziennie dowiadujemy się o zmianach cenach płodów rolnych, gazu, paliwa a także surowców rolnych. Rosyjska agresja wobec Ukrainy odczuwalna jest także w dużym stopniu na rynku nawozów. Ceny nawozów od kilku już miesięcy są na horrendalnie wysokim poziomie. Wielu rolników stoi przed dylematem, co w takiej sytuacji poczynić. Ograniczenie nawożenia skutkuje ograniczeniem plonów, spadkiem podaży, co w konsekwencji doprowadzi do wzrostu cen i inflacji w ostatnim kwartale 2022r.
Wielkopolska Izba Rolnicza od ponad 20 lat monitoruje rynek rolny i prowadzi analizy opłacalności produkcji rolnej. Z zebranych danych wynika, że tak wysokich cen nawozów mineralnych nie było w ciągu ostatnich 20 lat.
Komisja oceniła Krajowe Plany Strategiczne państw członkowskich UE
Na stronach Komisji Europejskiej ukazało się streszczenie i podsumowanie oceny KPS. Wynika z niego, że kraje członkowskie będą musiały te plany dostosować do nowego kontekstu wojny na Ukrainie oraz poprawić niektóre aspekty. Polska ma do uzupełnienia kwestie rolnictwa węglowego oraz działania w kierunku poprawy dobrostanu zwierząt. Nasz materiał na ten temat znajdziecie Państwo tutaj
Interweniowaliśmy w sprawie kosztów ogrzewania
Sytuacja na rynkach rolnych staje się coraz trudniejsza. Dotyka ona praktycznie wszystkich segmentów rynkowych oraz producentów. Do tej pory producenci warzyw radzili sobie ze wzrostem cen środków produkcji, energii czy też paliwa. Aktualnie jednak mamy do czynienia ze skokowym wzrostem kosztów produkcji w gospodarstwie, który w zależności od kierunku produkcji sięga od 30 do 50%. Natomiast w warzywach ciepłolubnych może to być aż 80%!
W szczególności chodzi o uprawy szklarniowe – gdyż rośliny trzeba dogrzać i doświetlić, a koszty energii są ogromne. Według informacji uzyskanych od producentów warzyw spod osłon, ceny miału, który zazwyczaj służy do ogrzewania tuneli i szklarni wzrosły z poziomu ok. 400 zł/t w ubiegłym roku do 1.200-1.500 zł/t obecnie. Ponadto pojawił się problem dostępnością tego opału. W chwili obecnej składy z opałem są puste. Producenci radzą sobie tylko dlatego, że korzystają z opału zakupionego wcześniej i po niższych cenach. Jednak i tego wkrótce zabraknie.
W związku z tym interweniowaliśmy u Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Artykuł na ten temat dostępny jest tutaj.
Świnie dalej pod kreską
Wzrost ceny skupu trzody chlewnej wyhamował. Ceny, pomimo, że wysokie nie pokrywają jeszcze kosztów produkcji, które rosną w dużym tempie. Komisja Europejska prognozuje na ten rok spadek produkcji wieprzowiny w UE, na poziomie 3%. Ma to wynikać z braku rentowności oraz problemów z ASF. Spadek ten ma szczególnie dotknąć Polskę oraz Niemcy. Spadać będzie w dalszym ciągu eksport trzody chlewnej do Chin. Konsumenci ograniczają spożycie tego mięsa. Te wszystkie czynniki powodują konieczność kontynuacji wsparcia dla producentów trzody chlewnej.
Ceny skupu tucznika (netto) w wadze żywej w Polsce od początku roku kształtują się następująco (zł/kg):
Hołd dla działaczy kółek i organizacji rolniczych
W sobotę 9 kwietnia br. w Szkole Podstawowej im. Ludwika Szymoniaka w Sobótce (gmina Ostrów Wielkopolski) odbyła się konferencja pt. „Współpraca rolników na wielkopolskiej wsi – rola i znaczenie spółdzielczości”. Organizatorem konferencji była Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Regionalny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Kaliszu. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryk Kowalczyk. Konferencja „Współpraca rolników na wielkopolskiej wsi - rola i znaczenie spółdzielczości” miała na celu przyjrzenie się obecnej roli organizacji rolniczych i ich oddziaływania na rolnictwo i obszary wiejskie. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół aktualnie obowiązujących rozwiązań prawnych, dotyczących działalności spółdzielni i organizacji rolniczych z uwzględnieniem kontekstu historycznego zrzeszania się rolników w Wielkopolsce. Pełna relacja, pod redakcją Marty Ceglarek mogą Państwo zobaczyć tutaj.
Współpraca rolników na wielkopolskiej wsi - rola i znaczenie spółdzielczości
W sobotę 9 kwietnia br. w Szkole Podstawowej im. Ludwika Szymoniaka w Sobótce (gmina Ostrów Wielkopolski) odbyła się konferencja pt. „Współpraca rolników na wielkopolskiej wsi – rola i znaczenie spółdzielczości”. Organizatorem konferencji była Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Regionalny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Kaliszu. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryk Kowalczyk. Konferencja „Współpraca rolników na wielkopolskiej wsi - rola i znaczenie spółdzielczości” miała na celu przyjrzenie się obecnej roli organizacji rolniczych i ich oddziaływania na rolnictwo i obszary wiejskie. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół aktualnie obowiązujących rozwiązań prawnych, dotyczących działalności spółdzielni i organizacji rolniczych z uwzględnieniem kontekstu historycznego zrzeszania się rolników w Wielkopolsce.
Pełną relację z przebiegu konferencji mogą Państwo zobaczyć tutaj.
Opiniowanie rocznych planów łowieckich w toku
Rok 2022 jest rokiem szczególnym dla myśliwych i rolników. 1 kwietnia 2022 r. weszła w życie uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie podziału województwa wielkopolskiego na obwody łowieckie i zaliczenia obwodów łowieckich do kategorii, w związku z czym, konieczne było wydzierżawienie nowopowstałych obwodów łowieckich. Proces ten został już w Wielkopolsce zakończony. W trakcie opiniowania tych planów Wielkopolska Izba Rolnicza apelowała do włodarzy miast i gmin o szybkie opiniowanie wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich – pismo do pobrania. Wielkopolski samorząd rolniczy dziękuje wszystkim zaangażowanym w powyższe działania osobom i instytucjom za sprawne i szybkie przekazanie obwodów łowieckich w dzierżawę lub zarząd. Szczegółowa relacja specjalisty Barbary Idczak dostępna tutaj.
Wielkopolska Izba Rolnicza pomaga uchodźcom z Ukrainy
W związku z nadzwyczajną sytuacją, związaną z wojną na terenie Ukrainy, która wywołała potrzebę zapewnienia pomocy uchodźcom z objętego wojną kraju, administracja rządowa i samorządowa organizuje punkty, na terenie których udzielana jest niezbędna pomoc.
Z uwagi na niespotykaną dotychczas skalę uchodźców (ponad 2 mln tylko marcu br.), każda pomoc jest ważna i potrzeba, ponieważ może przyczynić się do zmniejszenia ogromu cierpień ludzi, poszkodowanych wskutek wojny.
Organizacja takiej pomocy jest ogromnym wyzwaniem i nierzadko napotyka na szereg trudności, m.in. związanych z aprowizacją żywności.
Jako Wielkopolska Izba Rolnicza aktywnie włączamy się w pomoc, zgodnie z sugestią otrzymaną ze strony służb Wojewody Wielkopolskiego o wsparcie Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka" w Poznaniu, która przygotowuje ciepłe posiłki dla uchodźców. Do przygotowania posiłków niezbędne są artykuły spożywcze, jak: warzywa, owoce, mięso, kasze, przetwory, itp.
W związku z powyższym, poprzez nasze biura powiatowe poprosiliśmy o dokonanie rozpoznania w terenie i odpowiedź w sprawie możliwości włączenia się w akcję pomocową i nieodpłatne przekazanie produktów żywnościowych.
Jako pierwsi zareagowali plantatorzy buraka cukrowego zrzeszeni w Pfeifer & Langen Polska oraz Roman Kubiak – Prezes Zarządu Pfeifer & Langen Polska. Dzięki ich staraniom Fundacja Barka otrzymała 500 kg cukru. Serdecznie dziękujemy!
Dalsze deklaracje zawierające takie informacje, jak:
- ilość danego asortymentu do przekazania (interesują nas większe ilości),
- lokalizacja,
- możliwość transportu do chłodni w Kłecku lub do magazynu Barki w Poznaniu, prosimy przesyłać do Biura Wojewódzkiego WIR w Poznaniu: tel. 61 227 01 25, e-mail: a.poznanski@wir.org.pl.
Ponadto Fundacja Barka udostępniła swoje konto do wpłat środków, za które zostaną zakupione produkty niezbędne do przygotowania pełnowartościowych posiłków.
Poniżej podajemy dane konta do przelewów:
Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka” ul. Św. Wincentego 6/9 61-003 Poznań
Konto złotówkowe: 25 1090 1362 0000 0000 3603 4844 tytuł przelewu: „Pomoc Wielkopolskiej Izby Rolniczej dla Ukrainy – darowizna na cele statutowe” |
Zalecenia gospodarskie na kwiecień
Miesiąc ten nazwę swą zawdzięcza budzącej się w tym czasie do życia przyrodzie, kiedy łąki i drzewa pokrywają się pierwszym po zimowej przerwie kwieciem. To czas powtórnych narodzin przyrody, ale również zmartwychwstania Chrystusa, obchodzonego w czasie ruchomych świąt Wielkanocnych, przypadających zazwyczaj na ten właśnie miesiąc. Obrzędy związane z celebrowaniem świąt okresu wiosennego mają różnorakie źródła. Znaczna ich część pochodzi z czasów przedchrześcijańskich. Przenikają się tu rytuały, ceremonie, obrzędy chrześcijańskie z elementami ludowego celebrowania nadejścia wiosny. Przez wzgląd na analogie między archaicznym świętowaniem wiosennej rezurekcji świata przyrody i zmartwychwstaniem Chrystusa, elementy pogańskie i chrześcijańskie w procesie dziejowym zrosły się w formę znaną nam współcześnie.
Zalecenia gospodarskie na kwiecień przygotowane przez Dyrektora Biura WIR – Grzegorza Wysockiego mogą Państwo znaleźć tutaj.
Zapraszamy do śledzenia naszych portali internetowych – strona internetowa oraz Facebook, gdzie znajdziecie Państwo dużo więcej informacji, aktualności i interwencji WIR.
Wyboru i opracowania dokonali: Andrzej Przepióra, Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/