Bieżący rok jest dla spółdzielczości i ruchu spółdzielczego rokiem szczególnym. W tym roku przypada 160. rocznica utworzenia Kółka Rolniczego w Sobótce i zarazem jubileusz 160-lecia spółdzielczości na ziemi wielkopolskiej. Jubileusze te stały się pretekstem do organizacji konferencji pt. „Współpraca rolników na wielkopolskiej wsi – rola i znaczenie spółdzielczości”. Konferencja odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Ludwika Szymoniaka w Sobótce (gmina Ostrów Wielkopolski). Organizatorem konferencji jest Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Regionalny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Kaliszu. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.
Organizacje rolnicze i spółdzielczość mieszkańców wsi mają w Wielkopolsce bogate tradycje i długą historię. Kółka Rolnicze oraz Koła Gospodyń Wiejskich działające na rzecz rozwoju gospodarstw, upowszechnienia wiedzy rolniczej, samopomocy i współdziałania rolników odgrywają istotną rolę w życiu gospodarczym i społecznym naszego kraju. Od początku istnienia był to bardzo ważny element rozwoju społeczno-gospodarczego wsi, mający istotny wpływ na warunki życia rolników i mieszkańców. Ich szeroki zasięg działań obejmował zadania służące wielofunkcyjnemu rozwojowi wsi, w tym rozwojowi gospodarstw, infrastruktury wiejskiej, przedsiębiorczości i agroturystyki oraz promowaniu kultury i tradycji polskiej wsi.
Konferencja „Współpraca rolników na wielkopolskiej wsi - rola i znaczenie spółdzielczości” będzie miała na celu przyjrzenie się obecnej roli organizacji rolniczych i ich oddziaływaniu na rolnictwo i obszary wiejskie. Tematyka spotkania koncentrować się będzie wokół aktualnie obowiązujących rozwiązań prawnych dotyczących działalności spółdzielni i organizacji rolniczych z uwzględnieniem kontekstu historycznego zrzeszania się rolników w Wielkopolsce.
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali rolnicy, przedstawiciele różnego rodzaju organizacji rolniczych (zrzeszeń, związków, grup producenckich), przedstawicielki KGW a także osoby zaangażowane w ruch spółdzielczy, w tym m.in.: spółdzielczość gospodarczą (Samopomoc Chłopska), spółdzielnie kółek rolniczych (SKR), spółdzielczość bankową (BS), spółdzielnie produkcyjne itp.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/