Nie ma dnia, by w rolnictwie nie działo się coś, co warte jest naszej uwagi. Oto więc krótki przegląd najważniejszych informacji rolniczych minionego tygodnia:
1) KORZYSTNE PROGNOZY DLA OLEISTYCH
Według francuskiej organizacji COCERAL prognozy zbiorów roślin oleistych w Unii są wręcz zachwycające. Gdyby faktycznie się sprawdziły, to plony byłyby nawet o 2 miliony ton większe, aniżeli w zeszłym roku, kiedy to soja, słonecznik i rzepak razem dały około 30 milionów ton plonów. Główną przyczyną podniesienia plonów jest wzrost przewidywanych zbiorów rzepaku. Nieco zmniejszy się natomiast produkcja słonecznika, ale tylko ze względu na spadek areału.
2) ZIEMNIAKI TANIE JAK BARSZCZ!
W sezonie 2013/2014 ziemniaki w krajach Europy Zachodniej zaskoczyły konsumentów bardzo niskimi cenami. W większości krajów zbiory ziemniaków rozpoczęły się o wiele wcześniej, aniżeli w poprzednim sezonie. Zazwyczaj przypadały one na początek lipca – w sezonie 2013/2014 były gotowe do zebrania już w połowie czerwca. Jak natomiast kształtowały się ceny? W Belgii młode ziemniaki kosztowały 50 euro za tonę. Kwota ta robi wrażenie, jeśli weźmie się pod uwagę cenę z poprzedniego sezonu, czyli nawet 350 euro za tę samą ilość. Podobny spadek cen ziemniaków zanotowane w Holandii, gdzie były one tańsze nawet o 70 euro. Czy można nadal spodziewać się spadających cen ziemniaków? Specjaliści twierdzą, że jak najbardziej, ale będzie to w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych.
3) ROLNIKU, SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEJ POMOCY EKSPERTÓW
Od niedawna rolnicy korzystać mogą z bezpłatnej pomocy ekspertów świadczących swoje usługi przy Wojewódzkich Ośrodkach Doradztwa Rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego. Pomoc taka, oczywiście nieodpłatna, oferowana jest rolnikom dokładnie od 9 czerwca bieżącego roku, a przyczynił się do tego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki. Zakres usług i pomocy rolnikom obejmuje między innymi: ułatwianie startu własnej działalności rolniczej, modernizacja gospodarstw rolnych czy tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw
4) MNIEJ JABŁEK I WYŻSZE CENY?
Jak mówią prognozy, zbiory jabłek mogą być w tym sezonie o wiele mniejsze, niż w roku poprzednim. Powód? Zła pogoda na początku wiosny, jak również choroba grzybowa, która w równym stopniu przyczynia się do zmniejszenia zbiorów. Prognozuje się, że zbiory będą aż sześć razy mniejsze, dlatego też konsumenci boją się cen owoców. Sadownicy uspokajają jednak twierdząc, że mniejsze zbiory raczej nie powinny wpłynąć na drastyczny wzrost cen jabłek.
5) KUKURYDZA NA TOPIE
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, światowy handel kukurydzą nieustannie się zwiększa. Podczas, gdy w poprzednich sezonach przedmiotem handlu było średnio 75 milionów ton kukurydzy, obecnie mówi się już o 106 milionach ton. Jak się okazuje popyt na kukurydzę jest największy w krajach azjatyckich i afrykańskich.
6) KONIEC Z BEPRAWNYM UŻYTKOWANIEM ZIEM
Użytkowanie państwowych gruntów i otrzymywanie na nie dopłat unijnych jest bardzo częstym procederem, czego dowiodła chociażby kontrola 19 jednostek należących między innymi do Agencji Nieruchomości Rolnych. NIK obliczyła, że tylko na podstawie kontroli przeprowadzonej na wspomnianych 19 jednostkach w kasie państwa brakuje aż 30 milionów złotych opłat za użytkowanie państwowych gruntów rolnych. By zapobiec dalszym tego typu działaniom mają zmienić się przepisy, między innymi ustawy o płatnościach bezpośrednich.
7) KOLEJNY PRZYPADEK ASF – DO OŚMIU RAZY SZTUKA?
Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii, u padłego dzika znalezionego w gminie Gródek stwierdzono zakażenie wirusem ASF. Jest to już ósmy z kolei przypadek ASF stwierdzony u dzików zamieszkujących tereny Polski. Od padłego dzika próbkę materiału genetycznego pobrano 8 lipca. Dziś znamy już wynik – nie ulega wątpliwości, że był zarażony wirusem afrykańskiego pomoru świń.
8) TRZODA CHLEWNA W WYŻSZEJ CENIE
Agencja Rynku Rolnego informuje, że ceny trzody chlewnej rosną. W pierwszym tygodniu lipca zanotowano wzrost krajowych cen żywca wieprzowego, mimo iż nadal były one niższe od cen z poprzedniego roku i to aż 2%. Jeśli natomiast chodzi o ceny bydła, to w tej kwestii nic nie zapowiada wzrostu. Wręcz przeciwnie – ceny żywca wołowego mają tendencję spadkową.
9) JAJA W CENIE
Zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych podaje, że ceny jaj w miesiącu czerwcu wzrosły aż w piętnastu państwach członkowskich i to w skali miesiąca. Jaja spożywcze klasy M oraz L były o 5,1% droższe, niż przed rokiem. W największym stopniu wzrost cen odnotowano w Belgii i Holandii, a także we Franci i Portugalii. W dziesięciu krajach UE ceny jaj natomiast nieznacznie się obniżyły – spadek cen odnotowano na przykład w Rumunii i wyniósł on -8%.
10) NIŻSZE CENY RZEPAKU
Według zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych, rzepak nieustannie traci na wartości. Głównym tego powodem jest zwiększenie jego plonów – w tym roku zbiory mogą osiągnąć nawet 22,5 milionów ton, podczas gdy w poprzednim roku było to 21,2 milionów ton. Nie jest to jedyny powód osłabienia rzepaku. Niekwestionowany wpływ ma na to również wzrost podaży soi.
Natalia Majcher