Rolnictwo nigdy nie stoi w miejscu. Sprawdźmy co nowego wydarzyło się w tej branży w minionych dniach.
1) NOWOCZESNE ROLNICTWO
W miejscowości Nagradowice ulokowanej pod Poznaniem otwarte zostało jedno z najbardziej nowoczesnych centrów zbożowo-nasiennych w całej Europie. Czym się wyróżnia? Przede wszystkim magazynami zbożowymi. Znajdują się w nich bowiem fotokomórki, laserowe czujniki oraz specjalne systemy pochłaniające pył. Nowoczesne silosy i wysoce rozwinięta technologia sprawiają, że magazyny te dalece odbiegają od pozostałych magazynów w Polsce, ale i w Europie.
2) WŁASNE PRZETWÓRSTWO – CZY TO SIĘ OPŁACA?
Okazuje się, że jak najbardziej i do otwierania własnych przetwórni namawiają nawet eksperci. Twierdzą oni, iż można na takim interesie sporo zarobić nie ponosząc zbyt dużych kosztów na otwarcie przetwórni. Są one bowiem dofinansowywane w ramach nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach tego Programu będzie można otrzymać pieniądze na uruchomienie przetwórni, ale również masarni czy tłoczni. Samo hodowanie świń już od dawna się nie opłaca, ale sytuacja może się zmienić, jeśli hodowcy będą decydować się na otwarcie własnych przetwórni.
3) UPAŁY DOKUCZAJĄ WSZYSTKIM
Lato to czas, na który z niecierpliwością czekamy wszyscy. Piękna pogoda i nieustannie ogrzewające na promienie słońca to coś, czym cieszymy się po długich i mroźnych zimach. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, bo upały, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach dały się we znaki nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. Dlatego tak ważne jest, by w oborach czy kurnikach wentylacja pracowała nieustannie nawet w nocy. Dlatego tak ważne jest regularne pojenie zwierząt i zapewnianie im wystarczającej ilości cienia.
4) SUSZA CZY NIE SUSZA?
O tym decydują specjalne Instytuty Badawcze, tak jak na przykład Instytut Badawczy w Puławach wydaje opinie o tym, które pola na Dolnym Śląsku dotknięte są klęską suszy. Mimo bardzo wysokich temperatur, mimo palącego słońca i wyschniętego zboża wspomniana instytucja powołała zaledwie jedną komisję klęskową – w jednej gminie, a dokładniej w Krośnicach. Rolnicy z tą decyzją zdecydowanie się nie zgadzają, bo większość pól jest tak wyschnięta, że w kłosach znalezienie ziaren graniczy z cudem.
5) PROBLEMÓW MLECZARKICH CIĄG DALSZY
Ceny skupu mleka ciągle maleją, ale mimo to hodowcy muszą je sprzedawać, bo produkcji z dnia na dzień nie da się zlikwidować albo przestawić. Sytuacja z dnia na dzień wygląda coraz gorzej, choć większość hodowców twierdzi, że można było tego uniknąć. Wystarczyłoby zaledwie trochę pomyślunku, rzetelnych analiz i więcej wyobraźni.
6) CZY DOJDZIE DO PRYWATYZACJI?
Czy dojdzie wreszcie do prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej? Plantatorzy buraków nie mają już na to nadziei. Na początku bieżącego miesiąca miało miejsce kolejne spotkanie w tej sprawie. Spotkali się plantatorzy wraz z pracownikami Krajowej Spółki Cukrowej oraz przedstawicielami resortu skarbu. Niczego na tym spotkaniu nie ustalono oprócz tego, ze potrzebne są kolejne spotkania. Wycena akcji spółki ma potrwać do jesieni tego roku i wtedy to ma się odbyć kolejne takie spotkanie. Rolnicy przekonani są natomiast o tym, że jest to po prostu gra na czas.
7) USTAWA PRAWIE ZAAKCEPTOWANA
Ustawa uniemożliwiająca niekontrolowany wykup państwowej ziemi przez zachodni kapitał została już zaakceptowana przez Sejm i czeka tylko na akceptację Senatu i podpis Prezydenta. Nie wszystkim się to podoba, bo zdaniem niektórych jest to dyskryminujące dla osób, którym odebrano ziemie po drugiej wojnie światowej. Co na to resort rolnictwa? O wszystkim będzie mógł zadecydować sąd.
8) SUSZY NIE MA
Zdaniem urzędników w województwie zachodniopomorskim suszy na polach nie ma, choć straty widać gołym okiem. I mowa tu nie o byle jakich stratach. Pola są wyschnięte, ewidentnie widać skutki braku opadów. Nie ogłoszono jednak stanu klęski, gdyż urzędnicy uważają, że suszy nie ma.
9) ŹLE Z TRUSKAWKAMI
Truskawki co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem i ludzie chętnie je kupują niezależnie od tego, jaka nie byłaby ich cena. W końcu nie na co dzień możemy zjeść te przepyszne owoce, a mamy taką szansę jedynie przez kilkadziesiąt dni w roku. W tym roku jednak truskawki wykończyła susza i bardzo wysokie temperatury. Owoce zwyczajnie ugotowały się i na większości plantacji zbiory zostały zakończone.
10) CO BĘDZIE Z ZIEMNIAKAMI?
Zainteresowanie ziemniakami nieustannie maleje. Tak wskazują statystyki. Pytanie jednak dlaczego tak się dzieje? Ciężko na nie odpowiedzieć, choć prawdopodobnie chodzi o to, że ziemniaki tuczą i nie mają żadnych wartości odżywczych. Myślenie to jest jednak błędne, bo w ziemniakach znajduje się sporo witaminy C – jej ilość jest podoba do ilości witaminy C w grejpfrucie, a te owoce jemy przecież bardzo chętnie. Jeśli ziemniaka będzie na naszych stołach coraz mniej, to trzeba będzie zagospodarować zapasy w jakiś inny sposób. Pytanie tylko w jaki…
Natalia Majcher