Czy w tym tygodniu coś ciekawego, wartego uwagi wydarzyło się w rolnictwie? Jeśli chcecie znaleźć odpowiedź na to pytanie, to zapraszamy do przeczytania poniższych informacji z branży rolniczej.
1) TAKA FUZJA SIĘ OPŁACA
Rolnicy z województwa podlaskiego decydują się na scalanie swoich gruntów w imię wyższej sprawy, a mianowicie w celu zyskania nowych dróg. Scalanie gruntów pozwala na budowanie we wsiach kolejnych kilometrów dróg. Jak do tej pory prowadzi w tej kwestii powiat siemiatycki, w którym to powstało już więcej, niż 100 kilometrów dróg. Dzięki połączeniu kilku mniejszych gruntów w jeden, większy, znacznie łatwiej się pracuje.
2) WALKA Z NORKAMI
Ten protest jest jednym z najdłuższych w całej historii – trwa on w Przelewicach już ponad 700 dni i jest szansa na to, że zakończy się on pomyślnie dla protestujących. Mieszkańcy Przelewic boją się, że na terenie opustoszałego zakładu powstanie ferma norek, a więc pilnie strzegą wjazdu, by nie wjechał tam żaden transport. Wcześniej na straży stali ochroniarze, ale takie rozwiązanie okazało się zbyt kosztowne. Teraz wjazdu pilnują mieszkańcy i otrzymują za to pieniądze od Gminy. Wszystko wskazuje na to, że ferma nie powstanie, co oznacza oczywiście sukces dla protestujących już od dwóch lat mieszkańców Przelewic.
3) HODOWLA ŚWIŃ – CZY TO SIĘ JESZCZE OPŁACA?
Hodowcy świń już od pewnego czasu skarżą się na to, że ceny wieprzowiny nie są takie, jakie były jeszcze kilka lat temu i że ich interes powoli przestaje się opłacać. Teraz już nie ma najmniejszych wątpliwości – hodowanie świń nie jest opłacalne już w ogóle, ponieważ w wielu hodowlach zyski nie pokrywają już nawet kosztów poniesionych przy produkcji. To właśnie dlatego tak wielu hodowców już zrezygnowało ze swoich hodowli, a wielu się nad takim krokiem poważnie zastanawia.
4) OPÓŹNIENIE ZE STRONY USA
Umowa dotycząca handlu, która miała zostać w tym roku zawarta pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską prawdopodobnie będzie możliwe dopiero za dwa lata. Rozmowy w tej kwestii toczą się już od dwóch lat, więc liczono na to, że z powodzeniem zakończą się w tym roku, chociaż nikt nie obiecywał żadnej konkretnej daty. Tym razem jednak opóźnienie wynika ze strony Stanów Zjednoczonych i wiadomo już, że na zakończenie sprawy w tym roku nie ma nawet co liczyć.
5) FINISZ PROWU
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 1007-2013 dobiega końca, choć prawdopodobnie będą mieć miejsce spore przetasowania na liście rezerwowej dla młodych rolników. Rolnicy oraz przedsiębiorcy, którym dotacje na realizację inwestycji zostały przyznane dostaną również dodatkowy czas na inwestycję. Przypomnijmy jeszcze, że do podziału w ramach PROWu na lata 2007-2013 były 72 miliardy złotych.
6) JAKA PRZYSZŁOŚĆ DLA TRUSKAWEK?
Rolnicy w skupie nie są zadowoleni z cen truskawek, bo za łubiankę dostają pięć złotych – przynajmniej ci z województwa świętokrzyskiego. Koszyk wspomnianych owoców kosztuje na bazarze nawet dziewięć złotych, ale muszą być one świeże i pachnące. Tak niskie ceny nie wystarczają na pokrycie kosztów produkcji, a przecież dokładanie do interesu nie jest żadnym interesem. Dlatego już teraz pod znakiem zapytania stawia się przyszłość truskawki.
7) MY SIĘ EMBARGO NIE BOIMY!
Polscy przetwórcy owoców twierdzą, że przedłużenie rosyjskiego embarga nie załamie rynku, a wręcz przeciwnie – są oni zdania, że szykuje się bardzo dobry sezon, nawet lepszy, aniżeli poprzedniego roku. Rosyjskie embargo ma zostać przedłużone o kolejne pół roku licząc od sierpnia. Jeszcze jakiś czas temu polscy przetwórcy załamywali ręce i bali się rosyjskich obostrzeń handlowych, a więc co wpłynęło na to, że dziś są już spokojni? W międzyczasie zadbali o znalezienie innych rynków zbytu, a więc sytuacja została opanowana.
8) OBOSTRZENIA ZAAKCEPTOWANE
Większość hodowców tuczników z województwa podlaskiego, a dokładniej mówiąc ze strefy zagrożonej wirusem ASF akceptuje dodatkowe obostrzenia wprowadzone przez resort rolnictwa. Co piąty hodowca twierdzi, że nie opłaci mu się taka hodowla i rezygnuje z prowadzenia interesu. Natomiast resort rolnictwa informuje, że wszystkim tym, którzy zaakceptują nowe warunki będzie przysługiwać pomoc finansowa.
9) CO Z USTAWĄ ŚMIECIOWĄ?
Ustawa o segregacji śmieci nie przynosi jak na razie oczekiwanych efektów. Płacimy więcej za wywóz śmieci, natomiast dzikich wysypisk przybywa. Przepis wszedł w życie dwa lata temu – ceny miały być wyższe, ale miało być również czyściej. Natomiast drożej faktycznie jest, a czyściej niekoniecznie. Resort środowiska informuje jednak, że obiektywnie ustawę ocenić będzie można dopiero za kolejne dwa lata.
10) ZMIANA W UBEZPIECZENIACH
Zmiany w ubezpieczeniach gospodarstw rolnych będą obejmowały przede wszystkim skrócenie okresu karencji, podniesienie dofinansowania z budżetu, jak również włączenie do całego systemu producentów warzyw i owoców. Czy to wystarczy, aby zachęcić rolników do zawierania umów? Eksperci twierdzą, że nie.
Natalia Majcher