Mamy dla was kolejną porcję informacji z sektoru rolnictwa. Nie bądźcie w tyle – bądźcie na bieżąco!
1) NA SILOSIE NAJLEPIEJ
Interesujące informacje dobiegły nas z Pszczółek, w których to para bocianów uwił sobie gniazdo na szczycie...silosa. Silnik, który służy normalnie do transportu ziarna teraz został wkomponowany we wspomniane, bocianie gniazdo. Co więcej, ciężko będzie je aktualnie stamtąd przegonić, ponieważ samica usilnie stara się odpędzić swojego partnera, żeby spokojnie znieść jaja właśnie na silosie.
2) KROWA CZYNIĄCA SPUSTOSZENIE
Nic dziwnego nie ma w tym, że krowa czasami oddali się od stad, odejdzie za daleko i przez kilka dni nie wraca do swoich właścicieli. Czasami tak się właśnie zdarza, na co właściciele reagują zdrowym podejściem, że „jeśli zwierzę zgłodniej, to wróci”. Inaczej sytuacja ma się jednak w przypadku krowy poszukiwanej w dwóch gminach – Złotym Stoku oraz w gminie kłodzkiej. Krowa, która uciekła właścicielce zamieszkuje okoliczne lasy i żywi się na polach. Problem w tym, że najbardziej przypadła jej do gustu pszenica, co z kolei nie podoba się rolnikiem, bo ze względu na to mają oni spore straty w swych uprawach…
3) BĘDZIE JESIOTR BAŁTYCKI?
Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w polskich wodach znowu pojawi się jesiotr bałtycki, który wyginął z powodu działalności ludzi. Ostatnio wyłowiono go z Wisły około pół wieku temu, a aktualnie pracuje się nad odtworzeniem gatunku. Jest duża szansa, że proceder ten się uda, bo narybek sprowadzany jest z Kanady, a prace nad nim wrą.
4) NIEWIELE CZASU
Na złożenie wniosku o dopłaty do trudnych warunków gospodarowania, rolnośrodowiskowo-klimatycznych oraz ekologicznych pozostało już niewiele czasu. Rolnicy mają na to bowiem czas do piętnastego czerwca. W ramach tych dopłat do podziału przez najbliższe lata będzie aż cztery miliardy euro.
5) TERMINY GONIĄ!
Niewiele czasu pozostało również na złożenie wniosków o dopłaty do gruntów rolnych. I choć wielu rolników już złożyło dokumenty w Agencji, bo zrobiło to blisko sto tysięcy osób, to jednak wciąż zostało kilkanaście dni na zakończenie przyjmowania wniosków. Dzięki temu, że obowiązuje w tym roku całkowicie nowy system wsparcia, to termin składania wniosków został wydłużony aż o miesiąc. Gdyby nie to, to przyjmowanie ich przez Agencję już dawno byłoby zamknięte. Do podziału jest trzy i pół miliarda euro, natomiast rolników, którym takie dopłaty przysługują jest trzysta pięćdziesiąt tysięcy. Według przewidywań średnia dopłata do jednego hektara do 243 euro. Na czym natomiast polega wspomniany nowy system? Otóż, ci rolnicy, który mają powyżej dziesięciu hektarów gruntu muszą wprowadzić dywersyfikację upraw. Jeśli z kolei ktoś posiada więcej, aniżeli piętnaście hektarów, to powinien zachować obszary proeokoliczne. Nowością jest również płatność dla młodych rolników, którzy mają mniej niż 40 lat, a gospodarstwa posiadają nie więcej, niż pięć lat.
6) KIEDY ZAPADNIE DECYZJA?
Rolnicy nie mogą doczekać się tego, kiedy wreszcie ruszą prace nad projektami ustaw o ochronie gruntów rolnych. Tak naprawdę czasu jest coraz mniej, a jeśli decyzja szybko nie zostanie podjęta, to już za rok o tej porze obcokrajowy będą wykupywać polskie ziemie. Władze Izb Rolniczych mają nadzieję, że nasz nowy prezydent Andrzej Duda zajmie się tym jak naszybciej.
7) COŚ ZA COŚ
W minionym tygodniu podjęto również z jednej strony satysfakcjonującą dla Polski decyzję, z drugiej strony nie. Mowa o tym, ze Singapur zniósł zakaz handlu z Polską i że polska wieprzowina może już trafiać bezpośrednio na rynku azjatyckie. Problem jednak w tym, że obostrzenia są rygorystyczne, a więc to one mogą teraz zniechęcić Polskę do nawiązania współpracy z rynkami azjatyckimi. Przede wszystkim, wieprzowina nie może pochodzić z obszaru, w którym wykryto wirus ASF – będą pod tym kątem przeprowadzane dokładne badania weterynaryjne. Poza tym, tylko i wyłącznie te zakłady, które skupują od rolników żywiec bez pośredników będą mogły otrzymać prawo do handlu. Dla mniejszych zakładów warunki te są nie do spełnienia, dlatego aktualnie o handlu z Azją myślą jedynie właściciele większych zakładów.
8) CORAZ NIŻSZE CENY
Im więcej truskawek na rynku, tym niższe ich ceny – takie są realia. Zbiory wczesnych odmian wspomnianych owoców ruszyły już na dobre. Warto jednak wspomnieć o tym, że zarówno producenci, jak i kupcy uważają, iż na truskawkach najwięcej zarabiają pośrednicy, gdyż nie muszą oni ponosić wysokich kosztów.
9) JUŻ NIEBAWEM…
Ruszy przyjmowanie wniosków o otrzymanie dotacji w ramach Nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Głównie nacisk kładzie się na zalesianie, a następnie wsparcie rozwoju lokalnego. Nie pomija się tutaj również młodych rolników, którzy chcą rozpocząć własną działalność lub też rozwinąć już istniejącą. Pieniędzy do podziału w ramach nowego PROWu jest trzynaście i pół miliarda euro.
Natalia Majcher