Nowy tydzień, nowe możliwości, nowe decyzje – oto najświeższa dawka rolniczych informacji.
-
CORAZ WIĘKSZY ZASIĘG
Rolnicze protesty mają coraz większy zasięg. W minionym tygodniu rolnicy dotarli na Dolny Śląsk w okolice Strzelina. Jakie tam były ich roszczenia? Po pierwsze – interwencja na rynku mleka, na którym wciąż pogłębia się kryzys. Po drugie – interwencja władz na rynku wieprzowiny, a mianowicie podniesienie cen skupu, by wreszcie można było pokryć koszty produkcji i hodowli. Po trzecie – zmiany przy sprzedaży państwowej ziemi rolnej.
-
RYNEK MLECZNY PROBLEMAMY PŁYNĄCY
Na rynku mleczarskim kryzys pogłębiał się już od dawna. Teraz już wiadomo, ze będzie to prawdopodobnie jeden z trudniejszych kryzysów, z którym zmierzyć się będą musieli polscy mleczarze. Przede wszystkim dlatego, że ceny skupu mleka nieustannie spadają. Drugim niewątpliwym gwoździem do mleczarskiej trumny jest kara za nadprodukcję mleka. W tym sezonie będzie to prawdopodobnie prawie miliard złotych. Niezbyt pocieszające jest nawet to, że spłaty rozłożyć będzie można na raty. Gdyby nie rosyjskie embargo kryzys być może udałoby się zwalczyć w miarę szybko, a już na pewno nie byłby on tak dotkliwy. W takiej jednak sytuacji, gdy na rynku mleczarskim nie ma eksportu, jest to ewidentnie najbardziej dotknięta kryzysem branża rolnictwa i tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak i czy w ogóle z kryzysu uda się wyjść.
-
CO Z OWOCAMI?
Już wiadomo, co stanie się z nadmiarem owoców, które nie zostały sprzedane głównie z powodu rosyjskiego embarga – odbierze je Agencja Rynku Rolnego i przekaże organizacjom charytatywnym. Reszta owoców zostanie przeznaczona na paszę dla zwierząt, ale i do biogazowni. I choć pomoc ta jest zapowiadana już od jakiegoś czasu, to jednak sadownicy martwią się, czy taka w ogóle nadejdzie, bo jak na razie to jej nie widać, a jedynie o niej słychać.
-
JAKOŚCIOWE DREWNO
Takiej jakości drewna nie można kupić wszędzie i nie można kupić go zawsze. Aktualnie trwają aukcje na zakup bardzo dobrej jakości drewna pochodzącego z podlaskich lasów. Wśród drewna jest dąb, świerk, sosna czy też brzoza. Chętni na zakup takiego drewna powinni się jednak spieszyć, bo submisja, czyli specjalna jego sprzedaż niebawem dobiegnie końca.
-
KONIEC KONTROLI
W ubiegłym tygodniu zakończyły się kontrole ferm hodowlanych prowadzone przez Inspekcję Nadzoru Budowlanego od czerwca minionego roku. Kontrole zakończyły się na Opolszczyźnie, gdzie skontrolowano ponad sto pięćdziesiąt ferm pod kątem dobrostanu zwierząt i warunków ich przechowywania zgodnych z unijnymi normami. Dobra wiadomość jest taka, że jedynie w czterech miejscach wykryto nieprawidłowości, a właściciele takich ferm obciążeni zostali karą grzywny.
-
CORAZ WYŻSZE CENY
Ceny państwowych ziem są coraz droższe. Jak wynika z podliczeń Agencji Nieruchomości Rolnych w roku 2014 za hektar ziemi zapłacić trzeba było średnio o 4 tysiące więcej, aniżeli w roku poprzednim. Suma summarum, za hektar ziemi średnio płacono 25,5 tysiąca złotych, a takich umów na sprzedaż ziemi zawarto w ubiegłym roku około 13 tysięcy. Ile ziemi kupowano najczęściej? Jak się okazuje, najczęściej inwestowano w ziemie liczące do 10 hektarów.
-
NOWY PROW
Na postanowienia nowego Programu Rozwoju Obszarów wiejskich rolnicy czekają już od dawna. Na razie wiadomo tylko tyle, że nacisk położony zostanie na poprawę konkurencyjności sektora rolno-spożywczego, jak również na ochronę środowiska.
-
WALKA O BYT
Wielu hodowców bydła mlecznego stoczy prawdziwy bój o byt na rynku. Mleczarze twierdzą, że kryzys jest na tyle dotkliwy, że może spowodować wypadnięcie z rynku wielu małych gospodarstw. Dlatego też hodowcy powiększają swoje hodowle twierdząc, że pozwolą im one przetrwać trudny czas. Nie ukrywają oni swoich podejrzeń odnośnie tego, ze ceny mleka i przetworów mlecznych nadal będą spadać. Ich zdaniem jedynym ratunkiem jest więc rozwijanie hodowli.
-
KOLEJNY PRZYPADEK ASF
Stało się – w Polsce wykryto i potwierdzono oficjalnie trzydziesty piąty przypadek zwierząt zarażonych wirusem ASF. Pięć padłych dzików znaleziono w powiecie białostockim, a dokładniej przy granicy z Białorusią w strefie, która wcześniej już została zabezpieczona.
-
KRYZYS HODOWLI
Hodowla świń również dotknięta jest kryzysem. Do tego stopnia, że wielu hodowców zastanawia się nad tym, czy swoją działalność w ogóle kontynuować. Prawda jest taka, że ceny skupu wieprzowiny są zbyt niskie, a na dodatek jeszcze spadają. Niemożliwe jest więc pokrycie kosztów produkcji, a co za tym idzie utrzymanie hodowli. I nawet pomimo unijnych dotacji wypłacanych w ramach dążenia do rozwoju gospodarstwa może to być niewystarczająca pomoc, by uratować hodowle dotknięte kryzysem.
-
PROTEST CZAS ZACZĄĆ
Kolejny rolniczy protest rozpoczął się w czwartek punktualnie o godzinie 10 rano. Rolnicy przyjechali do Warszawy z całej Polski i twierdzą, że są przygotowani nawet na kilkudniowe protesty. Kryzys na rynku mleczarskim, kryzys dotykający hodowli świń, jak również rekompensaty za straty poniesione przez dziki – oto główne powody ciągnących się protestów.
Natalia Majcher