Czy w rolnictwie wszystko „po staremu”? Z pewnością nie! Sprawdźmy zatem, co zmieniło się w tej branży w ciągu minionego tygodnia.
-
BRAK INTERWENCJI NA RYNKU MLECZARSKIM
Polski rynek mleczarski przeżywa kryzys nie od dziś. Było dużo czasu na reakcję władz, jednak jak do tej pory żadne decyzje, które mogłyby poprawić sytuację w branży mleczarskiej nie zostały podjęte. Przetwórcy i producenci wyrobów mleczarskich domagają się dopłat do eksportu oraz wyższych cen skupu interwencyjnego, ale problem w tym, że Bruksela nie ma zamiaru przystać na takie sugestie. Ceny są bardzo niskie, ale na ich utrzymanie prawdopodobnie liczyć nie można – całkiem możliwe, że po nowym roku jeszcze bardziej „pójdą w dół”.
-
TERMINY GONIĄ ROLNIKÓW
Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o rekompensaty przyznawane w ramach szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe mają czas na składanie wniosków tylko do 19 grudnia. Urzędnicy informują, że dotrzymanie terminu jest bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest dokładne i skrupulatne przygotowanie wniosków. Im będą one dokładniejsze, tym szybciej będzie je można rozpatrzyć, a przecież do rozdysponowania są ostatnie fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
-
POMOC RZĄDOWA KONIECZNA!
Wydawać by się mogło, że wzrost pogłowia świń będzie dla wszystkich bardzo dobrą informacją. Nic bardziej mylnego – nie cieszą się z tego rolnicy, bo przecież wzrost pogłowia równa się spadkowi cen. Rolnicy uważają, że odpowiedzialna za to jest zagraniczna konkurencja, bowiem bardzo dużo część polskich zakładów uzależniona jest od wielkich koncernów zachodnich, a te wypychają na polski rynek tani surowiec. Rolnicy twierdzą, że bez pomocy resortu rolnictwa się niestety nie obejdzie. Jakie będzie stanowisko resortu rolnictwa w tej sprawie, o ile instytucja ta obejmie jakiekolwiek stanowisko?
-
NOWE ROLNICTWO EKOLOGICZNE
Nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym jest już gotowa – czeka tylko na podpis prezydenta. Jak na razie wiadome jest to, że wprowadzi ona znaczne ułatwienia dla gospodarstw zajmujących się produkcją bez chemii. Warto również dodać, że żywność ekologiczna wcale, wbrew przypuszczeniom, nie będzie droga, ponieważ chętnych na jej zakup nie brakuje.
-
KONIEC OBOSTRZEŃ?
Czeski minister rolnictwa przyznał, że instrukcja służb dokonujących kontroli żywności powstała bez jego wiedzy. Wygląda więc na to, że obostrzenia handlowe zostaną złagodzone, jeśli nie całkowicie zlikwidowane. Być może trudno w to uwierzyć, bo przecież konflikty handlowe między Polską a Czechami trwają już bardzo długo, ale jednak jest to bardzo możliwe. Mnóstwo Czechów przyjeżdża bowiem do Polski po żywność, która, ich zdaniem, jest tutaj nie tylko lepsza, ale również o wiele tańsza.
-
ZBOŻOWY PROBLEM
Wydawać by się mogło, że w tym sezonie problemów ze zbożem nie będzie. Sezon był udany, plony obfite, zatem co mogłoby nie podobać się rolnikom? Jak się jednak okazuje, jest coś, co dostarcza im zmartwień, a mianowicie firmy skupowe zbóż, a zwłaszcza kukurydzy. Zdaniem rolników firmy te specjalnie zaniżają parametry jakościowe zbóż, między innymi wilgotność, żeby płacić jeszcze mniej. A przecież ceny i tak są już stosunkowo niskie. Jedno jest pewne – firmy skupowe nie muszą obawiać się, że rolnicy nie będą chcieli sprzedawać im zboża po tak niskich cenach, gdyż mają go pod dostatkiem i gdzieś sprzedać je muszą…
-
CZAS GONI
Rolnicy, którzy zwlekali z realizacją inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich muszą się spieszyć. Pozostało im bowiem zaledwie sześć miesięcy na wykorzystanie środków ze wspomnianego Programu.
-
ROLNICTWO I NAUKA
Jak się okazuje, nic nie stoi na przeszkodzie połączenia biznesu rolnego z działalnością naukową. Dowodzi temu Podlaskie Centrum Innowacyjnych Technologii Sektora Rolno-Spożywczego, które ma powstać w Szepietowie. Jak na razie jest to plan dosyć odległy, ale w miarę pewny, bo już na chwilę obecną wiemy, że Ministerstwo Rolnictwa przyznało aż półtora miliona złotych na rozpoczęcie tej inwestycji.
-
NOWY PROGRAM
Miniony tydzień przyniósł również akceptację nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Na jego realizację przeznaczonych zostanie aż 13,5 miliarda euro. Pomoc w ramach wspomnianego Programu kierowana będzie głównie do właścicieli gospodarstw średnich. Nowy Program będzie również kładł nacisk na wzrost konkurencyjności i dochodów w rolnictwie.
-
REFORMA ETYKIET
Od nowego tygodnia zmienią się etykiety znajdujące się na produktach spożywczych. Klienci będą więc lepiej poinformowani odnośnie składu kupowanych przez nich produktów, ale będzie to utrudnieniem dla handlowców i producentów. Na szczęście dla nich, nowe etykiety mają pojawić się na produktach wyprodukowanych po 12 grudnia, a więc jeszcze przez pewien czas będziemy mogli kupić towary ze starymi etykietami.
Natalia Majcher