Podlasie bez III strefy

Komisja Europejska wydała decyzję wykonawczą, która zlikwidowała tzw. III strefę – buforową. Oznacza to mniejsze restrykcje dla sześciu podlaskich gmin, które wcześniej były włączone do strefy zagrożenia ASF w gospodarstwach utrzymujących świnie.

 

Afrykański pomór świń występuje w Polsce tylko u dzików, a zatem nie dotyczy już świń domowych. Ostatnie ognisko tej choroby w naszym kraju wystąpiło w lutym 2015 r. W związku z tym 31 marca br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję wykonawczą Komisji Europejskiej o tym, że III strefa zostaje zniesiona.

 

W decyzji Komisji Europejskiej możemy przeczytać: "Od lutego 2015 r. na obszarach Polski ujętych w części III załącznika do decyzji wykonawczej 2014/709/UE nie odnotowano ognisk afrykańskiego pomoru świń u świń domowych. Ponadto w gospodarstwach na tych obszarach wprowadzono w zadowalający sposób nadzór nad środkami bezpieczeństwa biologicznego w oparciu o Krajowy Program Bezpieczeństwa Biologicznego mający na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Fakty te wskazują na poprawę sytuacji epidemiologicznej. W związku z tym wymienione obszary tego państwa członkowskiego należy przenieść z części III do części II załącznika do decyzji wykonawczej 2014/709/UE".

 

Zmiana statusu i mniejsze restrykcje dotyczą 6 podlaskich gmin: Gródek i Michałowo w powiecie białostockim oraz gminy Krynki, Kuźnica, Sokółka i Szudziałowo w powiecie sokólskim.

Źródło:

http://www.topagrar.pl

 

Źródło
Podlaska Izba Rolnicza
http://pirol.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: świń; decyzji; części; strefy; bezpieczeństwa; gospodarstwach; europejskiej; restrykcje; komisji; biologicznego; związku; mniejsze; podlaskich; załącznika; podlasie; powiecie; pomor;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »