Pismo Zarządu WIR do Premiera ws. kryzysu na rynku wieprzowiny

Poznań, 18 marca 2014 r.

Sz.P.
Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów
Warszawa

 

Szanowny Panie Premierze!

W obliczu bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znajdują się hodowcy trzody chlewnej, Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wyraża głębokie zaniepokojenie dotychczasowym brakiem działań ze strony Rządu RP zmierzających do złagodzenia powstałej sytuacji.

Po wykryciu wirusa ASF u dwóch dzików, ewidentne straty finansowe ponieśli producenci trzody chlewnej w całym kraju, szczególnie zaś w rejonach o intensywnej produkcji, jak Wielkopolska i Kujawy oraz w wyznaczonej strefie buforowej. Ceny trzody spadły nawet o kilkadziesiąt procent (180 zł na 1 sztuce), mimo, iż w Polsce na ASF nie zachorowała żadna świnia. Ceny mięsa i wędlin w sklepach nie drgnęły, a zatem bezsprzeczne jest to, że koszty obecnego kryzysu ponieśli producenci trzody chlewnej i to bez udziału własnej winy.

Mimo przesłania naszych dwukrotnych stanowisk z 10. i 20. lutego br. oraz pisma do Pana Premiera z 27. lutego br. (kopie w załączeniu), jako samorząd rolniczy do tej pory nie zostaliśmy nawet poinformowani, kiedy i jakie konkretne działania pomocowe zostaną podjęte w stosunku do hodowców trzody chlewnej funkcjonujących poza strefą buforową. Uzasadniony niepokój rolników budzą bowiem informacje, że planowana pomoc ma objąć jedynie gospodarstwa z tej strefy.

Wypełniając swój ustawowy obowiązek reprezentowania interesów wielkopolskich rolników, żądamy niezwłocznego podjęcia konkretnych działań, które ochronią przed bankructwem polskich producentów wieprzowiny.

 

Prezes
Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Piotr Walkowski


Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: trzody; chlewnej; premiera; kryzysu; ponieśli; lutego; zarządu; producenci; wieprzowiny; zostaną; podjęte; pomocowe; działania; stosunku; strefą; konkretne; hodowc&oacut;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »